Zwierzęta, którym tlen nie jest potrzebny

Żyjące na dnie Morza Śródziemnego wielokomórkowe organizmy nie tylko nie potrzebują tlenu, ale w dodatku nie szkodzi im obecność trujących siarczków – informuje pismo „BMC Biology”.

Organizmy te należą do typu kolczugowców (Loricifera) – mikroskopijnych, wyłącznie morskich zwierząt bezkręgowych. Kolczugowce są jednymi z najmniejszych wielokomórkowców. Ich ciało ma od 0,08 do 0,5 milimetra długości, kształtem przypomina wazonik, z którego wystają tak zwane „sztyleciki”. Mimo braku tlenu są aktywne metabolicznie i mogą się rozmnażać.

Pliciloricus enigmatus

Odkrycia beztlenowych kolczugowców dokonał zespół z politechniki w Ankonie, analizując osady denne z głębokich, wypełnionych bardzo zasoloną i pozbawioną tlenu wodą zagłębień na dnie Morza Śródziemnego.

Wcześniej naukowcom wydawało się, że w tak trudnych warunkach mogą bytować co najwyżej jednokomórkowe bakterie i archeony, a inne organizmy opadają na dno po śmierci, jednak w niegościnnym środowisku udało się znaleźć żywe kolczugowce – niektóre z nich miały właśnie złożyć jaja.

Kolczugowce Fot. Wikipedia

ak wykazały obserwacje pod mikroskopem elektronowym, zamiast typowych dla organizmów tlenowych mitochondriów – energetycznych centrów komórki, u kolczugowców występują organelle przypominające tak zwane hydrogenosomy, spotykane u pasożytniczych, beztlenowych pierwotniaków.

Zdaniem komentujących, odkrycie naukowców, podobne warunki co na dnie Morza Śródziemnego mogły panować w oceanie przed 500-600 milionami lat, a obecnie – w tak zwanych strefach subdukcji – na granicy płyt litosfery.

Źródło: PAP