Naukowcy odkryli gigantycznego żarłacza białego

Biolodzy morscy ekspedycji OCEARCH odkryli, u wybrzeży Nowej Szkocji, ogromnego żarłacza białego. Ze względu na monumentalny rozmiar ryby, nadano jej tytuł „królowej oceanu”.

Rekin z bliznami bojowymi (Carcharodon carcharias) ma 5 metrów długości i waży 1606 kilogramów. Szacowany wiek zwierzęcia wynosi około 50 lat.

Kiedy patrzysz na wszystkie zagojone blizny i plamy oraz rzeczy, które są na jej skórze, naprawdę patrzysz na historię jej życia i to sprawia, że czujesz się naprawdę nieistotny

powiedział lider wyprawy OCEARCH Chris Fischer.

Naukowcy nazwali rekina Nukumi, na cześć legendarnej , mądrej staruszki z rodu rdzennych Amerykanów Mi’kmaq, których ziemie przodków obejmują Nową Szkocję. Nu-Ku-Mi w dosłownym tłumaczeniu oznacza “babcię”.

Byłaby właściwą, prawdziwą matriarchą oceanu, babcią rekinów

powiedział Fischer

Żarłacz biały może żyć do 70 lat. Nukumi prawdopodobnie urodziła swój pierwszy miot 30 lat temu, powiedział Fischer, co czyni ją teraz przynajmniej babcią. Prawdopodobnie rozmnażała się około 15 razy w swoim życiu, powiedział w innym filmie opublikowanym na stronie OCEARCH na Facebooku; oznacza to, że mogła mieć nawet 100 sztuk potomstwa w swoim życiu. Rozmnażanie się żarłacza białego jest nadal bardzo tajemnicze, ale odnotowano samice w ciąży z aż 14 młodymi.

https://twitter.com/OCEARCH/status/1312536896434659329

Fischer powiedział, że biolodzy morscy porównają skład chemiczny krwi Nukumi z próbkami pobranymi od młodocianych i mniejszych dorosłych. Mieli również okazję użyć przenośnego ultradźwięków, aby uzyskać obraz organów matriarchini rekina. Rzadko zdarza się mieć okazję zbadania tak starego i dużego rekina, powiedział Fischer.

Rozmiar Nukumi stawia ją wśród największych wielkich białych w historii. Według National Geographic większość samic ma od 4,6 do 4,9 m długości, ale osobniki takie jak słynny „Deep Blue” mogą osiągnąć prawie 6 m.

Ekspedycje prowadzone przez OCEARCH oraz trasy którymi pływają oznaczone przez naukowców rekiny można śledzić na stronie OCERACH

Źródło: livescience.com