Księżniczka z Burundi (Lirniczka) – Neolamprologus brichardi

OPIS:
Występuje w litoralu skalnym i żwirowatym na głębokości od 5 do 20 m. Spotykana w bardzo dużych grupach. Wymaga zbiornika o długości minimum 80 cm dla jednej pary ryb. Akwarium towarzyskie powinno mieć długość najmniej 100 cm, zwłaszcza w przypadku trzymania większej ilości ryb z tego gatunku. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki skalne. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Wyróżnia się kilka odmian barwnych gatunku: “Fulwe Rocks”, “Kasegera”, vKiku”, “Rutunga”, “Chaitika”

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Tanganika
WIELKOŚĆ:
10cm 
ZACHOWANIE:
Ryba bardzo agresywna i terytorialna. Najlepiej trzymać w parach w jednogatunkowym akwarium lub w towarzystwie szczelinowców i naskalników. Tworzą one rodziny, składające się z pary rodziców (lub 1 samiec i 2 samice) i ich młodych, które po osiągnięciu dojrzałości mogą dobrać się w pary i rozmnażać.
DYMORFIZM:
Płeć jest trudna do odróżnienia, choć samce są zwykle większe, posiadają wyściółkę tłuszczową na czole oraz dłuższe płetwy.
TEMPERATURA:
26-29°C
WODA:
pH 7,5-9,0 ; woda średnio twarda do twardej. Silnie filtrowana i napowietrzana.
POKARM:
Pokarmy mięsne żywe i mrożone. Również suche płatki, granulaty i pokarmy liofilizowane. najchętniej pobierają larwy owadów. Ryby preferują pokarm żywy, jednak można przyzwyczaić je do pobierania prawie każdego rodzaju pokarmu.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27-29°C. W okresie tarła ryby stają się jeszcze bardziej  agresywne. W akwarium hodowlanym wskazana duża ilość kryjówek z kamieni i grot skalnych. Ikra w ilości około 200 ziaren składana na kamieniach i skałach lub w wykopanych dołkach w podłożu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. 

SYNONIMY:
Lamprologus brichardi Poll, 1974
Lamprologus elongatus Boulenger, 1898
Lamprologus savoryi elongatus Trewavas & Poll, 1952
Neolamprologus elongatus (Trewavas & Poll, 1952)

binary comment
Fot. Aquainfo