Peckoltia oligospila (L006)

Dla Peckoltia oligospila zalecane jest akwarium o pojemności minimum 240 litrów. Podłoże z piasku z nieliczna ilością żwiru i korzeni i kamieni, które będą tworzyć naturalne kryjówki dla ryb. zalecamy trzymanie go w zbiorniku zaprojektowanym do symulowania płynącego strumienia z podłożem ze skał o różnej wielkości, piasku, drobnego żwiru i kamieni noszonych przez wodę.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Gatunek ten znany jest z rios Tocantins i Capim w stanach Tocantins i Pará w Brazylii, w tym wielu ich dopływach. Typową lokalizację podaje się jako „Rio Capin, stan Pará, Brazylia”, co wydaje się odpowiadać rio Capim, krótkiemu dopływowi dolnej Amazonki, która łączy się z tą ostatnią w pobliżu jej ujścia.

WIELKOŚĆ:
9-10 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, aczkolwiek samce mogą ze sobą walczyć w zbyt małym zbiorniku. Bywa agresywna w stosunku do przedstawicieli innych zbrojników.

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samce Peckoltia oligospila są również bardziej smukłe i mniej krępe niż samice, co łatwo zauważyć patrząc na ryby z góry.

TEMPERATURA:
24-30°C

WODA:
pH 5.5 – 7.5 ; woda miękka do średnio twardej 16°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
W naturze Peckoltia oligospila są wszystkożerne, ale preferują bezkręgowce wodne i tym podobne. W akwarium najlepiej sprawdza się, gdy jest oferowana zróżnicowana dieta obejmująca tonące suszone pokarmy, mrożone rozwielitki, larwy komarów, larwy ochotkowatych (ochotki) i krewetki/krewetki, na przykład, plus świeże owoce, parzone ziemniaki itp.

ROZMNAŻANIE:
Akwarium tarliskowe dla Peckoltia oligospila powinno posiadać dobrze filtrowaną i napowietrzaną wodę. Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32°C. Dojrzałe ryby w okresie tarła są pobudzone i wykonują przepiękny spektakl oparty na ich rytuałach. Objawia się on tym, że w pierwsze fazie tarła samiec czyści grotę, a następnie do połowy wychodzi i wachluje ją płetwami. Samica, widząc takie zachowanie samca, podpływa do otworu groty. Gdy samiec jest gotowy, wówczas wpuszcza ją do środka. Wylęg następuje po około 7 dniach. Po kolejnych 14 dniach młode opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu.

SYNONIMY:
Chaetostomus oligospilus Günther, 1864

Peckoltia oligospila
Foto. Enrico Richter
Peckoltia oligospila
Foto. Ricardo Britzke
Foto. Ricardo Britzke
https://www.youtube.com/watch?v=25LLSkm84t0&t=19s