Aarowana srebrna (Osteoglossum buccirrhosum)
Wymaga bardzo dużego zbiornika. Jako podłoże najlepiej zastosować gruby żwir. Akwarium możemy obsadzić roślinnością. Jednak należy obsadzać wyłącznie mocnymi gatunkami. Delikatniejsze rośliny mogą być zniszczone przez przepływającą dużą rybę. Arowany w środowisku naturalnym wyskakują z wody w celu złapania ptaków. Dlatego akwarium powinno być szczelnie przykryte, a pokrywa dodatkowo obciążona (np.ciężką doniczką z kwiatkami). Jako przykrycie nie powinno stosować się szklanej szyby, ponieważ ryba z łatwością może ją zbić.
POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – dorzecze Amazonki.
WIELKOŚĆ:
100 cm
ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna ryba. Przebywa przy powierzchni wody. W akwarium należy trzymać pojedyńcze egzemplarze. Istnieje możliwość przyzwyczajenia do siebie ryb, ale muszą dorastać razem. Arowany należy łączyć wyłącznie z dużymi gatunkami, które nie zajmują ich przestrzeni w zbiorniku.
TEMPERATURA:
24-30°C
WODA:
pH 6,0-6,5 ; woda miękka do twardej, lekko kwaśna.
POKARM:
Pokarm należy dostosować do wielkości ryby. Głównym pożywieniem powinny być żywe ryby (stynki, karasie, mieczyki), jako uzupełnienie diety można stosować rosówki i małe gryzonie. Najlepiej jednak przyzwyczajać od małego ryby do pobierania mrożonych filetów i martwych ryb, które łatwo kupić w każdym sklepie rybnym. Oszczędzi to wydatków na żywy pokarm. Jednak trzeba pamiętać że żywe ryby powinny stanowić pokarm podstawowy.
ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażana w akwariach. Dla pary najlepiej zastosować jak największy zbiornik. Absolutnym minimum jest zbiornik o długości 200cm. Około kilkudziesięciu ziaren ikry o średnicy 16mm (!) brana jest przez samca do olbrzymiego pyska. Wylęg następuje po około 60 dniach. Przez cały czas inkubacji samiec nie pobiera pokarmu. Wylęg ma od razu 5-8cm. Nie pobiera od razu pokarmu, ponieważ zużywa zapas substancji odżywczych zgromadzonych w dużym woreczku żółtkowym. Po jego wykorzystaniu narybek zaczyna polować na młode ryby, skorupiaki i mięczaki. Rośnie bardzo szybko.