Danio tinwini
Wymaga zbiornika o pojemności minimum 30 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością, która będzie stanowiła naturalną kryjówkę dla ryb. Należy jednak pamiętać też o pozostawieniu wystarczającej ilości miejsca do pływania dla ryb. Dekoracje z korzeni i kawałków drewna.
POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia – Birma
WIELKOŚĆ:
Samce 2,2 m, samice 2,6 cm
ZACHOWANIE:
Gatunek łagodny i bardzo ruchliwy. Zajmuje środkową i przypowierzchniową część zbiornika. Najlepiej czuje się w stadzie przynajmniej kilkunastu egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Samice są większe i pełniejsze od samców. Brak istotnych różnic w wybarwieniu.
TEMPERATURA:
20-26°C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; twardość ogólna 4- 6ºdGH. Zalecana jest cotygodniowa minimum 10% podmiana wody oraz wydajna lecz niezbyt silna filtracja.
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić żywymi lub mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych, jednak należy zadbać aby były one najwyższej jakości. Rybom należy zapewnić zróżnicowaną dietę. W przypadku kiedy przygotowujemy ryby do rozrodu zalecane jest zrezygnowanie z pokarmów suchych i zapewnienie rybom dużej ilości żywego i mrożonego pokarmu. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiednio drobnego pokarmu, który będzie dostosowany do wielkości pyszczków ryb.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26-27°C. Akwarium tarliskowe powinno mieć pojemność około 30 litrów. Do tarła wybieramy dobrze odżywioną parę ryb. Jako stymulant tarła jest znaczna podmiana wody. Zbiornik powinien być zaciemniony pływającymi roślinami lub ustawiony w mało nasłonecznionym miejscu. Na dnie zbiornika tarliskowego powinno umieścić się warstwę wypłukanego mchu. Tarło odbywa się w toni wodnej, a ikra rozsiewana jest po podłożu. Po tarle rodziców należy odłowić, ponieważ z upodobaniem zjadają ikrę. Wylęg następuje po około 36 godzinach. Po kolejnych 3-4 dniach zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmić należy drobnymi pierwotniakami, a po następnych 3-4 dniach larwami solowca. Odpowiednio karmione młode dość szybko rosną.