Mrożone pokarmy dla ryb – prawda czy fałsz?

Mrożone pokarmy dla ryb są często tematem dyskusji akwarystów. Jedni twierdzą, że po nich ryby im chorują, inni natomiast nie wyobrażają sobie wykarmienia ryb bez tego wysoko-białkowego pokarmu.

Najlepiej jest przyjrzeć się ogólnie pokarmom i sprawdzić skąd negatywne opinie się biorą? Przede wszystkim ryby najczęściej karmione są pokarmami, które nie powinny być dla nich przeznaczone. Wiodącymi pokarmami są ochotka oraz tubifex. Są to pokarmy ciężkostrawne i dodatkowo pochodzące z brudnych i często zanieczyszczonych wód. Częste skarmianie tymi pokarmami może rzeczywiście powodować szereg chorób, jak na przykład zapalenie układu pokarmowego u naszych ryb.

Dlatego przedstawiamy pokarmy dostępne na rynku i opisujemy ich właściwości oraz przeznaczenie.

Ochotka

Pokarm bardzo kaloryczny i ciężkostrawny dla ryb. Pozyskiwany głównie z zamulonych i zanieczyszczonych wód. Źle wypukana może przenosić choroby i posożyty. Karmić należy jedynie dobrze wypłukaną i pochodzącą ze sprawdzonego źródła.

Tubifex (rurecznik)

Ryby karmione nim najszybciej rosną. Mrożenie zabija wszelkie pasożyty na rurcznikach niebezpieczne dla ryb. Wysokokaloryczny, bogaty w tłuszcze pokarm pochodzenia naturalnego dla wszystkich ryb akwariowych. Stymulator tarła kirysków. Należy go jednak bardzo dokładnie wypłukać przed podaniem i usuwać niezjedzone resztki pokarmu, ponieważ bardzo szybko się psuje, zanieczyszczając wodę.

Artemia (solowiec)

Dorosła postać solowca. powoduje lepsze wybarwienie i odtłuszczenie. Podstawowy pokarm o wysokiej zawartości białka, dla wszystkich ryb akwariowych. Nie zanieczyszcza wody i jest dobrze przyswajany przez ryby. Szczególne zastosowanie znalazła w akwarystyce morskiej. Bogata w białko, poprawia kondycję i ubarwienie ryb.

Cyklop (oczlik)

Naturalny i pożywny pokarm podstawowy dla narybku większości ryb. Bogaty w białko, węglowodany, tłuszcze i sole mineralne. Pozytywnie wpływa na ubarwienie. Powoduje szybszy przyrost narybku i zwiększa odporność na choroby. Podstawowy pokarm pochodzenia naturalnego dla dorastającego narybku i mniejszych ryb.

Szklarka (wodzień)

Zwany białą larwą komara lub szklarką. Uniwersalny i odżywczy pokarm dla ryb. Zawiera mnóstwo protein i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonały dla ryb z górnej i środkowej części akwarium.

Dafnia (rozwielitka)

Główny pokarm stosowany przez polskich hodowców ryb tropikalnych. Doskonały dla ryb osiągajacych małe rozmiary i dorastającej młodzieży pielęgnicowatych i karpiowatych. Podstawowy pokarm pochodzenia naturalnego dla wszystkich ryb akwariowych. Zawiera wiele cennych składników odżywczych. Poprawia kondycję i wspomaga trawienie ryb.

Mysis (lasonogi)

Wysokobiałkowy, kaloryczny pokarm naturalny. Niezbędny szczególnie w akwarystyce morskiej. Ryby nim karmione cieszą się dobrym zdrowiem i chęcią do rozrodu.

Gammarus (kiełż)

Średnio kaloryczny pokarm naturalny. Bogaty w białko, tłuszcze i sole mineralne. Pochodzi z czystych wód bieżących. Przysmak dużych ryb i żółwi.

Kryl

Pokarm pełnowartościowy. Zalecany szczególnie dla większych ryb. Pobudza procesy trawienne i wpływa korzystnie na ubarwienie.

Czerwony plankton

Pokarm uzupełniający dla wszystkich ryb. Szczególnie zalecany dla większego narybku i mniejszych gatunków ryb. Bogactwo soli mineralnych. Pozytywnie wpływa na trawienie i ubarwienie.

Ikra ryb morskich

To drobny, wysokobiałkowy pokarm naturalny. Stymuluje ryby do tarła. Ma pozytywny wpływ na ich wybarwienie i wzrost.

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.