Nepalka myanmarska – Garra flavatra

Długość zbiornika minimum 100 litrów. Akwarium powinno być jasno oświetlone, dobrze napowietrzane oraz z wydajną filtracją. Podłoże z drobnego żwiru, natomiast dekoracje z kamieni – otoczaków oraz kawałków drewna. Zbiornik powinien być częściowo zarośnięty roślinami. Akwarium trzeba koniecznie szczelnie przykryć pokrywą lub szybą, ponieważ ryby bez problemu mogą wyskakiwać z akwarium i mogą do ucieczki wykorzystać nawet najmniejsze szczeliny.

POCHODZENIE:
Myanmar

WIELKOŚĆ:
7 cm

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba.  Najlepiej czuje się w obszernym zbiorniku w stadzie nawet 10 sztuk. Wtedy też ryby najlepiej się prezentują.

DYMORFIZM:
Dymorfizm nie występuje. W okresie tarła na pokrywach skrzelowych ryb pojawia się wysypka tarłowa, natomiast samice staja się wyraźnie grubsze.

TEMPERATURA:
25-27°C

WODA:
pH 6,5-7,2 ; twardość 5-17ºdGH

POKARM:
W swoim naturalnym środowisku ryby żywią się głównie glonami. W warunkach akwariowych ryby doskonale oczyszczają zbiornik z glonów. Należy je jednak dokarmiać spiruliną, pokarmami roślinnymi oraz larwami owadów.

ROZMNAŻANIE:
Rozmnażanie dość łatwe w warunkach akwariowych. Przed przystąpieniem do tarła ryby należy dobrze odżywić. Następnie do akwarium tarliskowego przekładamy egzemplarze przeznaczone do rozrodu. Ikra rozsiewana jest po podłożu, po czym po tarle należy dorosłe ryby odłowić. Po około 24 godzinach następuje wylęg. Larwy należy karmić glonami oraz pierwotniakami. Po około tygodniu młode są na tyle duże, że można karmić je świeżo wyklutymi larwami solowca. Bardzo ważne jest by w akwarium z młodymi była wydajna filtracja oraz stała temperatura.

Fot. seriouslyfish.com
Fot. seriouslyfish.com
Fot. seriouslyfish.com