Żwawik paragwajski – Aphyocharax paraguayensis

Wymaga akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Dla większego stada ryb akwarium powinno być oczywiście odpowiednio większe. Zbiornik musi być szczelnie przykryty, ponieważ ryby mają tendencję do wyskakiwania z akwarium. Podłoże najlepiej ciemne, ponieważ ryby najlepiej na nim wyglądają. Akwarium powinno być obsadzone roślinami tak, by zapewnić rybom bardzo dużo miejsca do pływania. Dlatego najlepiej obsadzić roślinnością tył akwarium, a środek i przód pozostawić wolne do swobodnego pływania dla ryb. Dekoracje z korzeni, kawałków drewna i lignitów. Oświetlenie niezbyt jasne. Powinno być przytłumione przez rośliny pływające.

POCHODZENIE:
Gujana i Paragwaj

WIELKOŚĆ:
4,5 cm

DYMORFIZM:
Samce mniejsze i smuklejsze. Samice bardziej zaokrąglone.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.  Należy trzymać ją w większym stadzie, w którym czuje się najlepiej oraz pokazuje swoje całe piękno.  Ryby potrafią bez problemu wyskoczyć z akwarium, dlatego zbiornik powinien być szczelnie przykryty szybą lub pokrywą.

TEMPERATURA:
24-26°C

WODA:
Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz napowietrzana. pH 6,0-7,0 ; twardość 5-12°dGH.

POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. Gatunek wszystkożerny i nie ma problemów z przyzwyczajeniem go do pokarmów sztucznych.

ROZMNAŻANIE:
Nie przysparza problemów w rozmnażaniu w warunkach akwariowych. Na zbiornik tarliskowy należy przeznaczyć akwarium o pojemności około 40-50 litrów. Woda miękka – około 6°dGH i lekko kwaśna pH 6,0, temperatura około 24°C. Poziom wody w akwarium powinien być obniżony do około 15 cm. Oświetlenie niezbyt jasne. Na dno zbiornika należy położyć grubą warstwę mchu lub zastosować ruszt ikrowy. Tarło może przebiegać w grupie kilkunastu osobników lub jednej pary. Samica składa od 300 do 500 ziaren ikry w toni wodnej, wśród roślin i korzeni. Opadające na dno jaja przyczepiają się do roślin i mchu. Wtedy należy dorosłe ryby odłowić. Wylęg następuje po około 24-36 godzinach. Są one bardzo małe, ale posiadają bardzo duże woreczki żółtkowe. Młodym rybom starczają one nawet na 20 dni. Kiedy nastąpi absorbcja woreczków należy młode zacząć karmić pierwotniakami, larwami solowca i pokarmami dla narybku.