Kirysek Adolfa – Corydoras adolfoi
Wymaga zbiornika o długości najmniej 40cm. Podłoże z zaokrąglonego żwiru, ponieważ o ostre krawędzie ryba kaleczy sobie wąsiki. Dekoracje z kamieni i korzeni. Miejscami gęsty porost roślin, ale również dużo miejsca do pływania. W akwarium należy trzymać stadnie w ilości minimum 5 egzemplarzy.
POCHODZENIE:
Brazylia – rzeki Rio Negro i Rio Uaupés.
WIELKOŚĆ:
6 cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Odpowiednia do zespołu innych łagodnych gatunków. Najlepiej czuje się w stadzie.
DYMORFIZM:
Samica są większa i pełniejsza.
TEMPERATURA:
20-26°C
WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda średnio miękka do średnio twardej. Wskazany bystry ruch wody w akwarium.
POKARM:
Wszystkożerna. Najchętniej zjada żywe i mrożone larwy owadów i tabletki. Pokarm brany z dna.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 26°C. Do tarła najlepiej obsadzić stadko ryb z przewagą samców w niewielkim akwarium. W naturze do tarła stymulują ryby obfite deszcze. Dlatego by sztucznie zastymulować tarło u ryb, należy podmienić znaczną część wody (do 40%) na chłodniejszą niż zwykle oraz silnie napowietrzać wodę w akwarium.
Ikra składana jest w kieszonkę na brzuchu samca, utworzoną poprzez złożenie płetw brzusznych. Wtedy samiec zapładnia ziarna ikry. Następnie zapłodnioną ikrę samiec przylepia do kamieni lub szyb zbiornika. Po udanym tarle należy wyłowić rodziców i zaciemnić zbiornik. Po około 4-8 dniach następuje wylęg. Po 24 godzinach zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ważne jest by wtedy silnie napowietrzać i filtrować wodę. Młode karmimy nicieniami mikro, larwami solowca, pokarmami w płynie dla narybku i pylistą suchą paszą. W zbiorniku z młodymi konieczna jest częsta podmiana około 25% wody.