Molinezja meksykańska – Poecilia formosa

Gatunek nadaje się do wielogatunkowego – towarzyskiego akwarium. Ryba jest wrażliwa na częste wahania temperatury i zły stan wody. Zalecana dobrze filtrowana i dobrze natleniona woda. Miejscami gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni i korzeni. Znane są liczne odmiany tej ryby. W akwarium dla gatunku nie powinno się stosować zbyt silnego ruchu wody, ponieważ molinezja meksykańska preferuje bardziej stojącą wodę lub wolno płynącą.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa  – Meksyku. Molinezja meksykańska w naturze zasiedla wolno płynące strumienie i rowy z wodą słodką lub słonawą.

WIELKOŚĆ:
9-10 cm 

DYMORFIZM:
W populacjach występują wyłącznie samice.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. 

TEMPERATURA:
22-27°C 

WODA:
pH 7,0-8,5 ; twardość ogólna 10-30° dH

POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. 

ROZMNAŻANIE:
Gatunek bardzo ciekawy w rozmnażaniu. Molinezja meksykańska w naturze żyje blisko innych gatunków: Poecilia mexicana i Poecilia latipinna, Poecilia sphenops, Poecilia latipunctata . Ponieważ ryby rozmnażają się poprzez gynogenezę – oznacza to, ze samice muszą się kojarzyć z samcami blisko spokrewnionych gatunków. Kojarzenie to stymuluje rozmnażanie, ale nie następuje przemieszanie genów. Czyli nasienie samca nie buduje genetycznie potomstwa i jego geny nie mają wpływu na cechy młodych. W rezultacie rodzą się “klony matki”, co powoduje że w populacjach tej molinezji znajdują się wyłącznie samice.

SYNONIMY:
Limia formosa
Mollienesia formosa