Molinezja meksykańska – Poecilia formosa
Gatunek nadaje się do wielogatunkowego – towarzyskiego akwarium. Ryba jest wrażliwa na częste wahania temperatury i zły stan wody. Zalecana dobrze filtrowana i dobrze natleniona woda. Miejscami gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Dekoracje z kamieni i korzeni. Znane są liczne odmiany tej ryby. W akwarium dla gatunku nie powinno się stosować zbyt silnego ruchu wody, ponieważ molinezja meksykańska preferuje bardziej stojącą wodę lub wolno płynącą.
POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa – Meksyku. Molinezja meksykańska w naturze zasiedla wolno płynące strumienie i rowy z wodą słodką lub słonawą.
WIELKOŚĆ:
9-10 cm
DYMORFIZM:
W populacjach występują wyłącznie samice.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium.
TEMPERATURA:
22-27°C
WODA:
pH 7,0-8,5 ; twardość ogólna 10-30° dH
POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego.
ROZMNAŻANIE:
Gatunek bardzo ciekawy w rozmnażaniu. Molinezja meksykańska w naturze żyje blisko innych gatunków: Poecilia mexicana i Poecilia latipinna, Poecilia sphenops, Poecilia latipunctata . Ponieważ ryby rozmnażają się poprzez gynogenezę – oznacza to, ze samice muszą się kojarzyć z samcami blisko spokrewnionych gatunków. Kojarzenie to stymuluje rozmnażanie, ale nie następuje przemieszanie genów. Czyli nasienie samca nie buduje genetycznie potomstwa i jego geny nie mają wpływu na cechy młodych. W rezultacie rodzą się “klony matki”, co powoduje że w populacjach tej molinezji znajdują się wyłącznie samice.
SYNONIMY:
Limia formosa
Mollienesia formosa