Lichnochromis acuticeps


Wymaga dużego zbiornika o długości 150cm. Podłoże z drobnego piasku – gruba warstwa. Dekoracje z kamieni tworzących groty skalne. Należy zapewnić odpowiednią ilość kryjówek w postaci grot skalnych. Najlepiej zastosować kilka stref z kamieniami, a resztę zbiornika pozostawić do swobodnego pływania.

POCHODZENIE:
Afryka – jezioro Malawi

WIELKOŚĆ:
25 cm 

ZACHOWANIE:
Gatunek agresywny. Najlepiej trzymać kilka egzemplarzy w proporcjach 1 samiec z kilkoma samicami. 

DYMORFIZM:
Samiec większy i intensywniej ubarwiony. Samiec dorasta do 25 cm, samica zwykle do 20 cm. Kolor ciała jest niebieskawy, od ciemnoniebieskiego do jasnoniebieskiego i żółtego, ma zaznaczoną ukośną linię i kilka mniejszych pionowych pręg oraz czerwonawe płetwy. Samice oraz młode osobniki są koloru srebrnego z zaznaczoną ukośną pręgą i nieco mniejszymi pionowymi paskami.

TEMPERATURA:
23-27ºC

WODA:
pH 7,5-8,2 ; woda twarda do bardzo twardej.

POKARM:
Pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej karmić larwami owadów i skorupiakami. Dorosłe egzemplarze chętnie zjadają młode ryby.

ROZMNAŻANIE:
W okresie tarła samiec przybiera piękne, intensywne kolory. Samiec obiera terytorium na części piaszczystej obok dużego kamienia. Samica inkubuje ikrę w pysku przez około 21-28 dni. Samica przez czas inkubacji nie pobiera pokarmu. Ikra składana jest zazwyczaj w ilości 30-70 ziaren. Po wypuszczeniu młode są zdolne do samodzielnego pobierania pokarmu. Rodzice troskliwie opiekują się potomstwem. Młode należy karmić artemią i larwami owadów. Odpowiednio karmione młode szybko rosną.

Samiec
Ubarwienie samic i młodych egzemplarzy
Fot. aquahaus-gaus.de