Apistogramma commbrae

Akwarium dla Apistogramma commbrae powinno mieć pojemność co najmniej 60 litrów. Dla większej ilości zalecany jest zbiornik minimum 100 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Zalecana jest gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne i najlepiej rozproszone. Zalecane jest dość słabe oświetlenie, a gatunki roślin z rodzajów takich jak Microsorum, Taxiphyllum, Cryptocoryne i Anubias.

POCHODZENIE:
Apistogramma commbrae pochodzi z okolic/w obrębie miasta Corumba w stanie federalnym Matto Grosso w Brazylii, jednak gatunek ten jest szeroko rozpowszechniony, a populacje rozpowszechnione są w całym Rio Paragwaj powyżej zbiegu z Rio Salado w Argentynie, Boliwii, Brazylii i Paragwaju . Istnieje również populacja z górnego Guapore, dopływu górnego Rio Madeira.

W naturze siedliska Apistogramma combrae obejmują duże rzeki, małe strumienie, a nawet tereny zalewowe, ale zawsze można je znaleźć w płytkich strefach, szczególnie tam, gdzie występuje obfita roślinność wodna i nadbrzeżna. Rośliny pływające często są również mocno obsadzone. Co nietypowe dla Apistogramma, A. commbrae często występuje w wodzie o pH od neutralnego do lekko zasadowego, chociaż zazwyczaj znajduje się w wodzie lekko kwaśnej.

WIELKOŚĆ:
Samiec 5 cm, samice 3 cm

DYMORFIZM:
Samce Apistogramma commbrae są większe, bardziej kolorowe i mają bardziej rozciągnięte płetwy niż samice. W warunkach tarła i podczas opieki nad lęgami samica przyjmie jasnożółtą barwę z czarnymi cieniami na ciele i pysku, a częściej na przedniej krawędzi płetw brzusznych.

ZACHOWANIE:
Ogólnie rzecz biorąc, spokojna ryba, Apistogramma combrae dobrze czuje się w spokojnym akwarium społecznościowym. Ponieważ Apistogramma combrae preferuje niższe temperatury, należy to wziąć pod uwagę przy wyborze towarzyszy. Hyphessobrycon elachys, Corydoras hastatus, Otothyropsis piribebuy i Pyrrhulina australis sprawdzą się doskonale jako współtowarzysze do akwarium.

TEMPERATURA:
22-29°C

WODA:
Woda lekko kwaśna pH 6.0-7.0 ; miękka do 10°n. Filtracja nie musi być zbyt silna, wystarczy zastosować filtr gąbkowy zasilany powietrzem lub podobny.

POKARM:
Głównie mięsożerne i w naturze żywi się głównie bezkręgowcami bentosowymi w naturze. W akwarium należy regularnie podawać żywe i mrożone pokarmy, takie jak artemia, rozwielitki i larwy ochotkowatych (ochotki), chociaż większość egzemplarzy nauczy się również akceptować suszone alternatywy z produktami granulowanymi, które ogólnie preferują płatki.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 22-25°C. Do tarła należy wybrać dorosłe i dobrze odżywione ryby. Apistogramma combrae wydaje się być gatunkiem monogamicznym, gdzie samiec rzadko rozmnaża się z więcej niż jedną samicą na raz. Ponieważ jednak struktura rodziny jest „patriarcha-matczyna”, zadanie to zwykle pozostawia się samicy, podczas gdy samiec patroluje i broni granic obranego terytorium. W zależności od temperatury jaja wylęgają się w 36-72 godziny, a narybek swobodnie pływa po kolejnych kilku dniach.

Chociaż lekko kwaśna woda jest korzystna do celów hodowlanych, nie należy dopuścić do jej obniżenia, aby uniknąć utraty młodych ryb. Idealne będzie pH 6.5.

SYNONIMY:
Heterogramma commbrae  Regan 1906
Biotodoma commbrae Eigenmann and Regan 1906
Hetrogramma corumbae Eigenmann and Ward 1907

Apistogramma commbrae
Foto. Mac Pedley
Apistogramma commbrae
Foto. Mac Pedley
Apistogramma commbrae