Pterophyllum leopoldi – Żaglowiec Leopolda

Pterophyllum leopoldi wymaga zbiornika o długości minimum 90 cm. Jest to absolutne minimum dla tego gatunku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone wysokimi roślinami liściastymi. Preferowany łagodny przepływ wody. Dla dorosłych ryb zaleca się wysoki zbiornik o wysokości co najmniej 50 cm.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa. Pterophyllum leopoldi pochodzi z dolnego Rio Negro u zbiegu Solimoes w Brazylii oraz basenów Rupununi i Essequibo w Gujanie.eczu Amazonki. Występuje również w różnych rzekach brazylijskiego stanu Amapá.

W naturze Pterophyllum leopoldi można znaleźć w luźnych skupiskach w wolniej płynącej wodzie, często pod korzeniowymi nawisami i pływającą roślinnością, a także w innych mikrosiedliskach z dużą ilością osłon. Gatunek ten można znaleźć zarówno w wodzie czystej, jak i zabarwionej garbnikami, ale wartości pH dla tych siedlisk są praktycznie zawsze mniejsze niż 7, więc miękka, kwaśna woda jest najlepsza do długoterminowej opieki nad gatunkiem.

WIELKOŚĆ:
10 cm. Często znany również jako skalary karłowate, Pterophyllum leopoldi jest najmniejszym gatunkiem w rodzaju i jest prawdopodobnie gatunkiem najlepiej przystosowanym do życia w zbiorniku zbiorowym ze względu na jego wielkość.

ZACHOWANIE:
Ogólnie Pterophyllum scalare to pokojowa pielęgnica, ale może kłócić się z własnym gatunkiem, dlatego najlepiej trzymać ją w grupach minimum 4 egzemplarzy.

DYMORFIZM:
Podobnie jak w przypadku innych skalarów, dymorfizm płciowy jest trudny do określenia u młodych ryb. U dorosłym samców widoczny jest mały garb karkowy. Samice Pterophyllum leopoldi mogą być również nieco większe, ale seksowanie najlepiej przeprowadzać przez porównanie osobników. Aby mieć pewność co do płci, trzeba poczekać, aż nastąpi tarło. Samce mają mniejsze, spiczaste brodawki narządów płciowych.

TEMPERATURA:
22-29°C

WODA:
pH 5.0-7.0

POKARM:
Wszystkożerne, ale dzikie ryby żywią się głównie różnymi elementami zoobentosu, takimi jak małe skorupiaki i inne bezkręgowce wodne. dzisiejsze ryby hodowane w zbiornikach są daleko od swoich przodków Przyjmą do akwarium pokarm w postaci granulek lub płatków. Rozkoszuje się żywą lub mrożoną żywnością.

ROZMNAŻANIE:
Pterophyllum scalare składają ikrę na pionowych powierzchniach, takich jak kamienie, rośliny szerokolistne, a nawet szyby akwarium. Dobrana para dość chętnie przystępuje do tarła. Ryby przeznaczone do rozrodu powinny być dobrze odżywione mięsnymi pokarmami. Skalary są troskliwymi rodzicami i będą strzec jaj, a następnie narybku po wykluciu. Narybek może być karmiony świeżo wyklutymi krewetkami solankowymi po wchłonięciu przez nie woreczków żółtkowych (zwykle po dwóch dniach).

SYNONIMY:
Plataxoides leopoldi

Pterophyllum leopoldi
Pterophyllum leopoldi