Laetacara curviceps – Akara cętkowana

Laetacara curviceps wymaga zbiornika o długości 120 cm. Podłoże najlepiej piaszczyste o grubej warstwie. Pływające rośliny zapewniające cień w części zbiornika, ale rośliny ukorzenione w podłożu są mniej polecane, ponieważ ta ryba jest zapalonym kopaczem. Gatunki roślin, które można przyczepić do dekoracji, takie jak Anubias czy paproć jawajska, mają znacznie większe szanse na przetrwanie w akwarium z akarami.

POCHODZENIE:
Pochodzi z dolnego dorzecza Amazonki w Brazylii, gdzie niektóre populacje wykazują różnice we wzorach kolorystycznych, szczególnie pod względem stopnia czerwonej i niebieskiej pigmentacji na ciele i płetwach. Laetacara curviceps preferuje siedliska zawierające czystą, przezroczystą wodę o niskim natężeniu przepływu i małej ilości zawieszonego osadu. W regionie Amazonii takie środowiska obejmują mniejsze dopływy, starorzecza i brzegowe jeziora, których substraty zwykle składają się z warstwy ściółki liściowej z makrofitami,.

WIELKOŚĆ:
4,5-5 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba, zarówno do przedstawicieli swojego jak i innych gatunków. Andinoacara pulcher zarówno dobrze czuje się trzymana w parach jak i większych stadach. Dobrymi towarzyszami dla Andinoacara pulcher są średniej wielkości kąsaczokształtne, sumy, takie jak Corydoras spp., Loricarie oraz, w wystarczająco dużym zbiorniku, inne stosunkowo spokojne pielęgnice.

DYMORFIZM:
Dojrzałe samce mają lekko spiczaste płetwy grzbietowe i odbytowe, a samice mają ogólnie bardziej zaokrąglony wygląd niż samce.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 4.5-7.5

POKARM:
Dzikie Laetacara curviceps żerują na algach, szczątkach organicznych, małych owadach, robakach, skorupiakach i innych zooplanktonach. W akwarium jest łatwa w wyżywieniu, ale najlepsza kondycja i kolory ryb oferują regularne posiłki małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak ochotka, rozwielitki i artemia, wraz z dobrej jakości suszonymi płatkami i granulkami, z których przynajmniej niektóre powinny zawierać dodatkowe rośliny lub glony zawartość.

ROZMNAŻANIE:
Najlepszym sposobem na uzyskanie pary Laetacara curviceps jest zakup 6 młodych rybek i umożliwienie im naturalnego wzrostu i łączenia w pary. Po utworzeniu pary dobrze jest usunąć inne ryby, chyba że zbiornik jest bardzo duży. W akwarium powinno być wiele płaskich kamieni i roślin szerokolistnych, takich jak Echinodorus sp., króre zapewnią potencjalne miejsca do tarła.

Para Laetacara curviceps wybierze, a następnie dokładnie wyczyści miejsce tarła na swoim terytorium. Może to być płaska skała, szeroki liść rośliny lub dołek wykopany z podłoża. Tarło zachodzi w podobny sposób jak wiele innych pielęgnic, gdzie samica składa rząd jaj, pozwalając samcowi zająć jej miejsce i zapłodnić je. W ten sposób można zapłodnić do 200 jaj. Jaja wykluwają się po około 48-72 godzinach i w tym czasie samiec będzie bronił miejsca tarła, podczas gdy samica zajmie się jajami. Może tu wystąpić też zamiana ról rodziców. Narybek zaczyna swobodnie pływać po następnych 72 godzinach i na tym etapie można je karmić nicieniemi mikro i / lub larwami solowca. Opieka nad lęgiem przez rodziców trwa zwykle około 2 tygodni, po czym para może ponownie podejść do tarła.

SYNONIMY:
Acara curviceps Ahl, 1923
Aequidens curviceps (Ahl, 1923)
Parvacara curviceps (Ahl, 1923)

Laetacara curviceps
Foto. bluegrassaquatics.com