Apistogramma agassizii – Pielęgniczka Agassiza

Akwarium dla Apistogramma agassizii powinno mieć pojemność co najmniej 60 litrów. Dla większej ilości zalecany jest zbiornik minimum 100 litrów. Należy zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Zalecana jest gęsta obsada roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Podłoże z piasku lub drobnego żwirku. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne i najlepiej rozproszone. Zalecane jest dość słabe oświetlenie, a gatunki roślin z rodzajów takich jak Microsorum, Taxiphyllum, Cryptocoryne i Anubias.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Obecnie przyjmuje się, że zasięg występowania gatunku Apistogramma agassizii rozciąga się w dużej części dorzecza Amazonki/Solimões, od jej górnej części w Rio Ucayali w Peru do Brazylii z rzeką Capim, dopływem rzeki Guama, która wpada do rzeki Pará w mieście Belém w region delty Amazonki, reprezentujący jego wschodnią granicę. Kolorystyka i wzory na ciele mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca.

Zamieszkuje wolniej płynące dopływy, rozlewiska i strumienie na obszarach, na których zbiera się ściółka z opadłych liści, a te mogą zawierać czarną, białą lub przezroczystą wodę w zależności od lokalizacji lub w niektórych przypadkach pory roku.

WIELKOŚĆ:
Samiec Apistogramma agassizii 7,5 cm, samica 5 cm

DYMORFIZM:
Samce są większe, bardziej kolorowe i mają bardziej rozciągnięte płetwy niż samice.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna i terytorialna ryba. Samce Apistogramma agassizii w akwarium zwalczają się nawzajem. Najlepiej trzymać jednego samca z kilkoma samicami, a najlepiej utrzymać większy harem ryb. W okresie tarła agresja tych ryb rośnie w tym również samiczek.

TEMPERATURA:
22-29°C

WODA:
Woda lekko kwaśna pH 6,0-7,5 ; miękka do 10°n. Zalecana jest wydajna filtracja wody oraz częsta i regularna jej podmiana.

POKARM:
Głównie mięsożerne i w naturze żywi się głównie bezkręgowcami bentosowymi w naturze. W akwarium należy regularnie podawać żywe i mrożone pokarmy, takie jak artemia, rozwielitki i larwy ochotkowatych (ochotki), chociaż większość egzemplarzy nauczy się również akceptować suszone alternatywy z produktami granulowanymi, które ogólnie preferują płatki.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-27°C. Do tarła należy wybrać dorosłe i dobrze odżywione ryby. Układ płci w zbiorniku tarliskowym to 1 samiec z 3 samicami.  Ponieważ kakadu składają ikrę w kryjówkach, należy zadbać aby w akwarium były np. łupiny orzecha kokosowego, korzenie, groty itp. Ikra jest składana w ilości 50-200 ziaren. Wylęg następuje w ciągu około 2 dni. Po tygodniu pływa swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Podchów łatwy. Młode Apistogramma agassizii najlepiej karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Po tarle ikrą oraz narybkiem opiekuje się samica, przeganiając nawet samca.

SYNONIMY:
Apistogramma agassizi (Steindachner, 1875)
Apistogramma parva Ahl, 1931
Geophagus agassizii Steindachner, 1875

Apistogramma agassizi "Fire Gold"
Apistogramma agassizi “Fire Gold”
Apistogramma agassizii
Apistogramma agassizii
Apistogramma agassizi “Gold Red”
Apistogramma agassizi “Rio Tefe Red”