Grzebienica pręgowana – Crenicichla compressiceps

Wymaga zbiornika o pojemności 200 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate.  Zbiornik powinien obfitować w kryjówki w postaci korzeni, kamieni, łupin orzecha kokosowego. Zalecana jest gęsta obsada roślin które również będą stanowiły kryjówkę dla ryb.  Ponieważ ryby nie niszczą roślin nie muszą być one dodatkowo zabezpieczane.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa. Znany tylko z dolnego dorzecza Rio Tocantins w Brazylii.

WIELKOŚĆ:
8-10 cm  

ZACHOWANIE:
Agresywny gatunek w stosunku do przedstawicieli własnego i innych gatunków. W akwarium najlepiej trzymać jedną dobraną parę. W przypadku kiedy chcemy trzymać więcej egzemplarzy należy rybom zapewnić odpowiednio duży zbiornik. W akwariach może być bardzo agresywny, stąd wymóg dużego zbiornika w stosunku do wielkości tej ryby. Nalęży trzymać tylko z większymi, mocniejszymi rybami. Wszystko, co jest wielkości połowy Compressiceps, będzie postrzegane jako pożywienie, mimo że w naturze gatunek rzadko zjada inne ryby.

DYMORFIZM:
Samce są intensywniej wybarwione oraz są większe od samic.

TEMPERATURA:
24-27°C

WODA:
pH 5.0-6.8 ; twardość ogólna do 15ºdGH. Woda powinna być silnie filtrowana oraz często podmieniana ponieważ ryby wytwarzają dużo produktów przemiany materii.  Zalecana jest cotygodniowa minimum 25% podmiana wody.

POKARM:
Pokarm mięsny. Chętnie zjada larwy owadów, rureczniki, kryl, krewetki oraz małe ryby. Gatunek można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci granulatów i pałeczek.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 27°C.  Ikra składana jest w grotach np. z łupin orzecha kokosowego. Rodzice opiekują się potomstwem. Wylęg należy karmić larwami solowca, a następnie roztartymi rurecznikami, oczlikami i innymi larwami owadów. Odpowiednio karmiony wylęg szybko rośnie.

Crenicichla compressiceps
Crenicichla compressiceps