Labiobarbus ocellatus

Labiobarbus ocellatus lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 300 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, gałęzi. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zalecana jest częściowy gęsty porost roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony pływającymi roślinami.

L. occelatus jest sporadycznie dostępny w handlu ozdobnym, zwykle pod nazwą taką jak „rekin srebrzysty borneański” lub nieważną nazwą naukową Cirrhinus chinensis.

POCHODZENIE:
Pochodzi z półwyspowej Malezji i większych wysp Sunda Sumatry i Borneo, gdzie został zarejestrowany z kilku głównych dorzeczy, w tym Pahang, Batang Hari i Kapuas. Gatunek pelagiczny występujący głównie w rzekach, ale także w niektórych jeziorach. Wiadomo, że w porze deszczowej przemieszcza się na okresowo zalewane tereny zalewowe lub obszary zalesione.

WIELKOŚĆ:
16-18 cm 

ZACHOWANIE:
Stosunkowo spokojny i stanowi dobry przedmiot dla dobrze dobranej, większej społeczności gatunków indochińskich zamieszkujących strumienie. Labiobarbus ocellatus z natury jest stadny. Najlepiej jest trzymać go w grupie co najmniej sześciu egzemplarzy. Ryby lepiej wybarwiają się w obecności osobników tego samego gatunku, są mniej nerwowe, a całość będzie wyglądać bardziej naturalnie.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze od samic.

TEMPERATURA:
20-28°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo, najlepiej gdyby była filtrowana przez torf.

POKARM:
W naturze Labiobarbus ocellatus zjada biofilm pokrywający zanurzone powierzchnie, żywiąc się glonami, w tym okrzemkami, małymi skorupiakami, larwami owadów itp. Aby uzyskać najlepsze kolory i kondycję Labiobarbus ocellatus, należy mu podawać regularne posiłki z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak: larwy ochotkowatych, rozwielitki i artemię wraz z dobrej jakości suszonymi płatkami, granulkami i dużą ilością substancji roślinnych. Od czasu do czasu można podawać świeże owoce i warzywa, takie jak ogórek, melon, blanszowany szpinak lub cukinia.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwariach.

Labiobarbus ocellatus

SYNONIMY:
Cyrene ocellata Heckel, 1843
Dangila ocellata (Heckel, 1843)
Dangila microlepis Bleeker, 1852