Chuco micropthalmus

Dla jednej pary ryb wymagane jest akwarium o długości przynajmniej 150 cm. Dla większej ilości par należy zapewnić większy zbiornik. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Dekoracje z korzeni, kamienie i grot skalnych. Elementów dekoracyjnych musi być w akwarium dużo, ponieważ ryby wymagają kryjówek. Jest go gatunek szybko pływający, dlatego dekoracje nie powinny przeszkadzać w swobodnym pływaniu. Dlatego kamienie, groty itp. najlepiej umieścić po bokach oraz z tyłu zbiornika, pozostawiając przednią cześć akwarium wolną do swobodnego pływania.   Rośliny o mocnych liściach, które będą odporne na podgryzanie (anubiasy, microsoria).

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. W naturze zasiedlają szybko płynące rzeki.

WIELKOŚĆ:
25 cm

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową.

ZACHOWANIE:
Dość agresywna ryba w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Mniej agresywna w stosunku do innych gatunków. W okresie tarła jej agresja potrafi wzrosnąć zarówno u samic, jak i samców. Są to ryby szybko pływające oraz bardzo ruchliwe, dlatego muszą posiadać obszerny zbiornik.

TEMPERATURA:
26-30°C 

WODA:
pH: 7,5-8,0 ; średnio twarda do twardej; twardość 10 -20°n. Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz silnie napowietrzana.

POKARM:
Wszystkożerna. W naturze odżywia się bezkręgowcami, owadami, roślinami. W warunkach akwariowych pokarm żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Najlepiej karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów (ochotka, tubifex, szklarka itp.). Konieczny jest w diecie dodatek pokarmu roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny. Ryby często przekopują podłoże, a nawet odwracają kamienie w poszukiwaniu pokarmu.

ROZMNAŻANIE:
Do tarła należy przeznaczyć dobrze wykarmioną parę ryb. Akwarium powinno obfitować w groty skalne, ponieważ właśnie tam dochodzi do tarła.  Przed tarłem zarówno samiec, jak i samica stają się bardzo agresywni. Ikra składana jest w grotach skalnych. Wylęg po około 2-3 dniach. Jest dość duży i chętnie przyjmuje drobny pokarm.  Po wykluciu narybek przenoszony jest do wcześniej przygotowanych dołków. Rodzice bardzo troskliwie opiekują się potomstwem odganiając potencjalnych wrogów.

Fot. J. de Lange
Fot. J. de Lange
Fot. J. de Lange