Pielęgnica zebra – Amatitlania nigrofasciata

Pielęgnica zebra wymaga zbiornika przynajmniej 80 cm długości. Najlepiej trzymać je z innymi pielęgnicami o podobnych rozmiarach. Dekoracje z korzeni i kamieni, które muszą zapewnić dużą ilość kryjówek. Wszelkie dekoracje powinny być bardzo stabilnie ułożone w zbiorniku, ponieważ ryby bardzo silnie przekopują podłoże i mogą je zniszczyć. Również rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach. Inaczej ryby bez problemu mogą je wykopać. Ryby ze względu na łatwość w hodowli oraz rozmnażaniu polecane są początkującym hodowcom pielęgnic.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa. Występuje w Gwatemali, Hondurasie, Kostaryce, Panamie, Nikaragui, Salwadorze. Można je spotkać również w Australii i USA. Występuje w rzekach, stawach i jeziorach.

WIELKOŚĆ:
10-15 cm 

DYMORFIZM:
Samiec jest większy i posiada bardziej wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Dorosły samiec charakteryzuje się guzem tłuszczowym na czole. Dojrzała samica jest zaokrąglona i jej brzuch mieni się na pomarańczowy kolor. U niektórych form hodowlanych brzuch dojrzałej samicy może posiadać tylko niewielkie prześwity koloru pomarańczowego niekiedy tylko pojedyncze łuski. 

ZACHOWANIE:
Agresywna ryba, silnie terytorialna. Chętnie kopie w podłożu.  Należy je trzymać wyłącznie z pielęgnicami z Ameryki Środkowej. W zbiornikach ogólnych ryby podczas tarła są często bardzo agresywne nawet w stosunku do większych od siebie gatunków.

TEMPERATURA:
21-27°C 

WODA:
pH: 7-8 ; twardość: średnio twarda, ale ryby znoszą również twardą wodę.  Akwarium musi być wyposażone w bardzo wydajną filtrację, ponieważ ryby mając szybki metabolizm produkują dużo produktów przemiany materii i tym samym szybko zanieczyszczają wodę.

POKARM:
Wszystkożerna. Żywy i suchy pokarm jest chętnie przyjmowany. Koniecznie z dodatkiem roślinnego, gdyż inaczej ryby będą podgryzać rośliny. 

ROZMNAŻANIE:
Samiec i samica żyją w związku monogamicznym, czyli para pozostaje ze sobą na zawsze. Dlatego należy zadbać, aby para dobrała się sama i nie zostały rozdzielone. Przed tarłem zarówno samiec jak i samica stają się bardzo agresywni. Znajdują miejsce do odbycia tarła, przy czym najczęściej jest to łupina orzecha kokosowego, doniczka, grota lub ścianka tylna zbiornika. Do takiej kryjówki samica składa około 150-200 sztuk ikry. Po tarle samica  wachluje płetwami wodę, doprowadzając stale świeżą i natlenioną. Samiec natomiast pilnuje ikry, przepędzając każdego intruza. Rodzice razem potrafią również atakować dłoń akwarysty, kąsając ją boleśnie. W zależności od temperatury wody młode wylęgają się w ciągu 3-5 dni.  Od razu są przenoszone do dołka w podłożu i już po 2-3 dniach pływają w poszukiwaniu pokarmu, pod bacznym okiem rodziców. Młode nie są wybredne jeśli chodzi pokarm, pobierają  praktycznie każdy. W przypadki gdy jest on zbyt duży dla narybku rodzice potrafią go rozdrobić dla wylęgu. Pielęgnice zebry bardzo troskliwie opiekują się potomstwem. 

SYNONIMY:
Archocentrus nigrofasciatus (Günther, 1867)
Cichlasoma nigrofasciatum (Günther, 1867)
Cichlosoma nigrofasciatum (Günther, 1867)
Cryptoheros nigrofasciatus (Günther, 1867)
Heros nigrofasciatus Günther, 1867

Fot. Wikipedia
Fot. Aquadiction