Pielęgnica miodowa – Herotilapia multispinosa

Pielęgnica miodowa wymaga zbiornika o długości minimum 100 cm. Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki z grot skalnych oraz korzeni. Zalecana jest częściowa gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do swobodnego pływania. Ryby lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Ponieważ ryby z upodobaniem rozkopują podłoże, rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach.

POCHODZENIE:
Występuje we wschodnim Hondurasie oraz w całej Nikaragui i Kostaryce. To pasmo atlantyckie (wschodnie) rozciąga się na południe od rzeki Patuca w Hondurasie do rzeki Matina w Kostaryce. Na zachodzie występuje od rzeki Guasaule w Nikaragui po kostarykańskie rzeki Tempisque i Bebedero.

WIELKOŚĆ:
10-17 cm

ZACHOWANIE:
Dość spokojny gatunek pielęgnicy. Może być hodowana w zbiornikach wielogatunkowych. W okresie tarła staje się bardziej agresywna.

DYMORFIZM:
Samica jest mniejsza od samca i pełniejsza. Samiec ma wydłużone końce płetwy grzbietowej i ogonowej. U dorosłych samców występuje guz tłuszczowy na głowie. Podczas tarła ryby intensyfikują barwę, przybierając nawet kolor czarny.

TEMPERATURA:
21-36°C

WODA:
pH 7,0-8,0 ; Twardość ogólna średnia 9-20°n. Woda powinna być świeża, często podmieniana z dobrą filtracją biologiczną.

POKARM:
Ryby roślinożerne. Najlepiej karmić warzywami oraz pokarmami na bazie spiruliny. Ryby posiadają szpiczaste zęby, które umożliwiają rybom zjadanie glonów nitkowatych.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-28°C. W zbiorniku tarliskowym powinno znaleźć się dużo kryjówek dla samicy. Ikra składana na ścianach zbiornika, grotach skalnych, korzeniach i innych płaskich powierzchniach. Zwykle podczas jednego tarła składane jest 100-1000 ziaren ikry. Wylęg następuje po około 1-3 dniach. Rodzice przenoszą wtedy młode do dołków wykopanych w podłożu i troskliwie opiekują się potomstwem. Samica jest odpowiedzialna za opiekę nad ikrą i narybkiem, natomiast samiec strzeże terytorium. Po kolejnych 4-5 dniach wylęg zaczyna pływać swobodnie w poszukiwaniu pokarmu. Młode należy karmić wrotkami, larwami oczlika itp, przechodząc stopniowo na większe pokarmy. Podchów łatwy, szybko rośnie.

SYNONIMY:
Heros multispinosus (Günther, 1867)
Herotilapia multispinosa (Günther, 1867)

Fot. AquaSnack
Fot. ciklid.org