Pielęgnica kraterowa – Archocentrus centrarchus

Wymaga zbiornika o długości minimum 100 cm. Akwarium powinno obfitować w liczne kryjówki z grot skalnych oraz korzeni. Zalecana jest częściowa gęsta obsada roślin, ale jednocześnie dużo miejsca do swobodnego pływania. Ryby lubią czystą, dobrze natlenioną wodę. Ponieważ ryby z upodobaniem rozkopują podłoże, rośliny powinny być obłożone kamieniami lub posadzone w doniczkach.

POCHODZENIE:
Ameryka Środkowa

WIELKOŚĆ:
15 cm

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Zajmuje denną część w akwarium. Najlepiej trzymać ryby w parach. Jednak z uwagi na napastliwość samca w stosunku do niedojrzałych samic, należy zapewnić w akwarium dużą ilość kryjówek.

DYMORFIZM:
Samiec większy od samicy.

TEMPERATURA:
26-30°C

WODA:
pH 6,5-7,5 ; woda świeża, często podmieniana z dobrą filtracją biologiczną.

POKARM:
Żywe, mrożone i sztuczne pokarmy zwierzęce. Przysmak stanowią dżdżownice. jednak nie należy podawać ich zbyt często, ponieważ ten wysokokaloryczny pokarm może doprowadzić do otłuszczenia wątroby.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 28-30°C. W zbiorniku tarliskowym powinno znaleźć się dużo kryjówek dla samicy. Ikra składana na ścianach zbiornika i grotach skalnych w ilości 250-500 ziaren. Wylęg po około 3-4 dniach. Rodzice przenoszą młode do dołków wykopanych w podłożu i troskliwie opiekują się potomstwem. Wylęg początkowo karmiony jest przez rodziców śluzem skórnym (jak to występuje u paletek), następnie należy karmić larwami solowca i pylistą suchą paszą. Podchów łatwy, szybko rośnie.

SYNONIMY:
Heros centrarchus Gill, 1877
Cichlasoma centrarchus (Gill, 1877)
Herichthys centrarchus (Gill, 1877)

Fot. Bruce Vandeweghe