Botia kubotai

Botia kubotai wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Podłoże z drobnego żwiru.

POCHODZENIE:
Azja – rozlewiska i rzeki Chin. Typowy gatunek dla górnego biegu dorzecza rzeki Saluin wokół granicy między Mjanmą a Tajlandią. Megathat Chaung (strumień Megathat) w dorzeczu górnego Ataranu (znanego jako Kasat w Tajlandii), w stanie Kayin / Karen, Myanmar, dokryto inną populację w rzece Hanthayaw (Suriya w języku tajskim), Prowincja Tak, Tajlandia.

WIELKOŚĆ:
13 cm 

ZACHOWANIE:
Pojedynczo trzymane egzemplarze bywają agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium ogólnym ryba bardzo towarzyska i bezkonfliktowa jednak ze względu na rozmiary należy trzymać raczej z rybami podobnej wielkości. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy. Ryby najbardziej aktywne po zmierzchu.

DYMORFIZM:
Niewidoczny.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,8-7,5 ; woda miękka do średnio twardej. Twardość ogólna 6,5-7°dGH. Konieczna jest silna filtracja oraz częste podmiany wody.

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe i mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Do przysmaków tego gatunku należą ślimaki. Dzięki temu wielu akwarystów traktuje je jako swoistą straż sanitarną, która nie dopuszcza do plagi mięczaków.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium. 

Botia kubotai
Fot. loaches.com