Bocja wspaniała – Chromobotia macracanthus

Bocja wspaniała wymaga zbiornika o długości najmniej 100 cm i pojemności 240 litrów. Zbiornik powinien obfitować w kryjówki z korzeni, kamieni i łupin orzecha kokosowego. Akwarium powinno być częściowo zaciemnione poprzez pływające rośliny. Podłoże z drobnego żwiru.

POCHODZENIE:
Azja – Sumatra, Borneo

WIELKOŚĆ:
30 cm w naturze. W akwariach zwykle nie przekracza 15 cm.

ZACHOWANIE:
Pojedynczo trzymane egzemplarze bywają agresywne w stosunku do innych ryb. W akwarium ogólnym ryba bardzo towarzyska i bezkonfliktowa. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 6 egzemplarzy. Ryby najbardziej aktywne po zmierzchu.

DYMORFIZM:
Samce mają bardziej czerwone płetwy piersiowe.

TEMPERATURA:
22-28°C

WODA:
pH 6,5-7,2 ; woda miękka do średnio twardej. Twardość ogólna 6-15°dGH. Konieczna jest silna filtracja. Bocje są bardzo wrażliwe na jej złe parametry, dlatego nie można zapominać o regularnych podmianach wody. Wymagane to minimum 25% objętości akwarium co tydzień.

POKARM:
Wszystkożerna. Zarówno żywe i mrożone jak i suche pokarmy są chętnie przyjmowane. Do przysmaków tego gatunku należą ślimaki. Dzięki temu wielu akwarystów traktuje je jako swoistą straż sanitarną, która nie dopuszcza do plagi mięczaków.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażana w akwarium. 

SYNONIMY:
Cobitis macracanthus Bleeker, 1852
Botia macracantha (Bleeker, 1852)
Botia macracanthus (Bleeker, 1852)
Botia macrocanthus (Bleeker, 1852)