Erromyzon sinensis

Erromyzon sinensis wymaga zbiornika o pojemności minimum 80 litrów. Podłoże powinno być z dobrze wypłukanego, drobnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, które będą imitowały naturalne środowisko ryb, czyli górskie strumienie. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte roślinami. Jako dodatkowe dekoracje mogą służyć kawałki drewna i korzenie. Woda musi być wydajnie filtrowana, ponieważ przylgi są wrażliwe na jej złe parametry. Konieczna jest regularna podmiana około 25% pojemności akwarium raz w tygodniu.

Naturalne siedliska gatunku zawierają czystą, nasyconą tlenem wodę, która w połączeniu ze słońcem sprzyja rozwojowi bogatego biofilmu pokrywającego zanurzone powierzchnie.

Gatunek ten jest niezwykle rzadki lub nie występuje w handlu akwarystycznym. Cechy morfologiczne Erromyzon sinensis sprawiają, ze ryba ma kształt mocnej przyssawki, która pozwala rybom mocno przylegać do twardych powierzchni. Zdolność do pływania na otwartej wodzie jest znacznie ograniczona, a zamiast tego „czołgają się” i „skaczą” po skałach, co jest interesujące do zaobserwowania.

POCHODZENIE:
Pochodzi z systemu Xi Jiang (Rzeki Zachodniej) w południowych Chinach, głównego dopływu wielkiego Zhu Jiang (Rzeki Perłowej), z lokalizacją typu określaną jako „Rzeka Zachodnia, Lonsheng Xian, Lipu Xian i Jinxiu Xian, prowincja Guangxi, Chiny”. Większość jego zasięgu znajduje się w granicach Regionu Autonomicznego Guangxi, chociaż prawdopodobnie występuje również w prowincjach Guangdong i prawdopodobnie w prowincjach Hunan.

WIELKOŚĆ:
4,5-5,5 cm

DYMORFIZM:
Brak widocznego.

ZACHOWANIE:
W dużej mierze Erromyzon sinensis to spokojna ryba, chociaż wymagania środowiskowe nieco ograniczają wybór odpowiednich towarzyszy w akwarium. W akwarium mogą z nią pływać gatunki zamieszkujące podobne wody naturalne to Barilius, Garra, Devario, niektóre Rasbory, Rhinogobius, Sicyopterus oraz sumy, takie jak Glyptothorax, Akysis i Oreoglanis.

TEMPERATURA:
18-24°C

WODA:
pH 6.0-7.5 lekko kwaśna i średnio twarda do 10ºdGH. Wodę należy regularnie podmieniać w ilości około 25-30% objętości zbiornika. Zalecana silna filtracja oraz wydajne napowietrzanie.

POKARM:
W naturalnym środowisku pokarmem są mikroorganizmy, larwy owadów i plankton. W warunkach akwariowych należy karmić zarówno żywym jak i mrożonym pokarmem. Najchętniej zjadane drobne larwy owadów. Pokarmy suche  postaci tabletek pobierane są z dna. Najlepiej zaopatrzyć akwarium w obfite zasoby skał i innych powierzchni pokrytych glonami.

ROZMNAŻANIE:
Gatunek nie jest rozmnażany w niewoli.

SYNONIMY:
Protomyzon sinensis Chen, 1980

Erromyzon sinensis