Wielopłetwiec marmurkowy – Polypterus palmas palmas

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 200 litrów. Poziom wody nie musi być wysoki: 30-40cm. Zbiornik należy dokładnie przykryć, ponieważ inaczej ryby mogą się z niego wydostać. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z korzeni i lignitów, które zapewnią rybom dużą ilość kryjówek. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte roślinami. Istnieje kila podgatunków: P.p.palmas dorastający do około 30cm, P.p.buettikoferi żyjący w rzece Senegalu i zachodniej Liberii, dorasta do 35cm.  P.p.polii dorastający do 32cm, żyje w środkowym i dolnym odcinku rzeki Kongo.

POCHODZENIE:
Afryka zachodnia i centralna. Ghana, Demokratyczna Republika Konga, Kamerun, Liberia, Gwinea, Wybrzeże Kości Słoniowej, Sierra Leone.

WIELKOŚĆ:
30-35 cm

DYMORFIZM:
Samiec ma grubszą płetwę odbytową niż samica.

ZACHOWANIE:
Typowy drapieżnik. Nie należy łączyć z innymi, mniejszymi gatunkami ponieważ może je potraktować jako pokarm. Ryby prowadzą typowo nocny tryb życia. Wykazują dość dużą agresję wewnątrzgatunkową, dlatego najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze w obszernym zbiorniku.

TEMPERATURA:
26-28°C

WODA:
pH 6.0-7.0 lekko kwaśna i średnio twarda do 5-15ºdGH. Wodę należy regularnie podmieniać w ilości około 25-30% objętości zbiornika.

POKARM:
Larwy owadów i skorupiaków. Zarówno żywe jak i mrożone. Najchętniej zjadane to kryl, dżdżownice ochotka, krewetki oraz młode ryby. Suche pasze nie są pobierane. Ryby przyjmują również filety rybne oraz chude mięso w cienkich plastrach. Wielkość pokarmu należy oczywiście dostosować do wielkości ryb. Gatunek bardzo żarłoczny.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w niewoli. W naturze tarło odbywa się wśród roślinności wodnej. Podczas tarła ryby splatają się ze sobą płetwami ogonowymi i samica składa ikrę do “kieszonki” utworzonej ze zwiniętej płetwy odbytowej samca. Następuje tam zapłodnienie ikry. Następnie zapłodniona ikra jest składana wśród roślin lub na podłożu. Inne źródła podają, że ikra jest składana bezpośrednio na podłożu. Podczas jednego tarła składane jest 200-300 ziaren ikry. Wylęg następuje po około 4 dniach. Po kolejnych 2 narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić larwami solowca. Ponieważ młode dość szybko rosną szybko można przejść na karmę w postaci siekanych rureczników lub larw owadów.

SYNONIMY:
Polypterus palmas palmas Ayres, 1850
Polypterus buettikoferi Steindachner, 1891
Polypterus palmas buettikoferi Steindachner, 1891
Polypterus büttikoferi Steindachner, 1891
Polypterus lowei Boulenger, 1911
Polypterus retropinnis lowei Boulenger, 1911
Polypterus bichir (non Lacepède, 1803)

Fot. discus-hinas.nl