Wielopłetwiec afrykański – Polypterus endlicherii endlicherii

Polypterus endlicherii endlicherii wymaga zbiornika o pojemności minimum 300 litrów. Poziom wody nie musi być wysoki: 30-40 cm. Zbiornik należy dokładnie przykryć, ponieważ inaczej ryby mogą się z niego wydostać. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z korzeni i lignitów, które zapewnią rybom dużą ilość kryjówek. Akwarium powinno być częściowo zarośnięte roślinami.

POCHODZENIE:
Rozpowszechniony gatunek, odnotowano go w Kamerunie, Nigerii, Burkina Faso, Ghanie, Czadzie, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Mali, Sudanie, Beninie i Republice Środkowoafrykańskiej. Zamieszkuje rzeki i tereny podmokłe, a sporadycznie występuje w warunkach słonawych, szczególnie na obszarach namorzynowych.

WIELKOŚĆ:
30 cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta do 75 cm.

DYMORFIZM:
Płetwa odbytowa samca jest grubsza niż u samicy.

ZACHOWANIE:
Typowy drapieżnik. Nie należy łączyć z innymi, mniejszymi gatunkami ponieważ może je potraktować jako pokarm. Wykazują dość dużą agresję wewnątrzgatunkową, dlatego najlepiej trzymać pojedyncze egzemplarze w obszernym zbiorniku.

TEMPERATURA:
26-28°C

WODA:
pH 6.0-8.0 lekko kwaśna i średnio twarda do 12ºdGH. Wodę należy regularnie podmieniać w ilości około 25-30% objętości zbiornika.

POKARM:
Larwy owadów i skorupiaków. Zarówno żywe jak i mrożone. Najchętniej zjadane to kryl, dżdżownice, ochotka, krewetki oraz młode ryby. Suche pasze nie są pobierane. Ryby przyjmują również filety rybne oraz chude mięso w cienkich plastrach. Wielkość pokarmu należy oczywiście dostosować do wielkości ryb. Gatunek bardzo żarłoczny.

ROZMNAŻANIE:
Sporadycznie rozmnażany w niewoli. W naturze tarło odbywa się wśród roślinności wodnej. Wymagany jest duży zbiornik, który powinien zawierać miękką, lekko kwaśną wodę. Podczas tarła ryby splatają się ze sobą płetwami ogonowymi i samica składa ikrę do “kieszonki” utworzonej ze zwiniętej płetwy odbytowej samca. Następuje tam zapłodnienie ikry. Następnie zapłodniona ikra jest składana wśród roślin lub na podłożu. Inne źródła podają, że ikra jest składana bezpośrednio na podłożu. Podczas jednego tarła składane jest 200-300 ziaren ikry. Wylęg następuje po około 4 dniach. Po kolejnych 2 narybek zaczyna swobodnie pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić larwami solowca. Ponieważ młode dość szybko rosną szybko można przejść na karmę w postaci siekanych rureczników lub larw owadów.

SYNONIMY:
Polypterus endlicherii endlicherii Heckel, 1847
Polypterus endlicheri Heckel, 1847
Polypterus endlicheri endlicheri Heckel, 1847