Ancistrus claro

OPIS:
Akwarium o długości minimum 60cm. Podłoże żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium. Ubarwienie podstawowe Ancistrus claro jest brązowe z białawym rejonem brzucha. Macki na pysku u samców mają wzór w jasne plamy. Płetwy grzbietowe i ogonowe mają nieregularne obwódki. Ogólnie rzecz biorąc, gatunek ten jest dość łatwy do zidentyfikowania ze względu na niewielki rozmiar dorosłych ryb i dość niezwykły wzór. Mimo to można go pomylić z młodymi okazami Ancistrusa, chyba że zbadany zostanie kształt pyska, który u A. claro jest bardziej owalny niż zaokrąglony

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Dorzecze rzeki Cuiabá w dorzeczu górnej rzeki Paragwaj, Brazylia.
WIELKOŚĆ:
6,5 cm 
ZACHOWANIE:
Ryba spokojna, nie jest terytorialna nawet do samców tego samego gatunku. Może być trzymana z innymi spokojnymi zbrojnikami. Aktywna głównie w ciągu dnia (przynajmniej w swoim naturalnym środowisku).
DYMORFIZM:
Dojrzałe samce, a czasem samice, mają miękkie macki (krzaczaste, mięsiste narośle) na pysku – jest to unikalne dla rodzaju Ancistrus. Dojrzałe samice mają ciemniejsze ubarwienie.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 6,2 – 7,6 ; zalecana bardzo silna filtracja
POKARM:
Głownie rośliny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników..
ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra w ilości 20-35 ziaren składana w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi. Wylęg po około 5-7 dniach. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.

Fot. Lars Jamme