Ancistrus cryptophthalmus

Ancistrus cryptophthalmus to ślepy gatunek; żyjąc przez całe życie w ciemnościach jaskini, stracił potrzebę oczu i ich nie ma. Nadal ma lekko plamisty wzór średniej wielkości wokół głowy. Akwarium o długości minimum 80 cm. Podłoże żwirowate. Konieczne dekoracje z korzeni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: system jaskiń São Vicente i Angélica-Bezerra w górnej części rzeki Paraná, dorzecze rzeki Tocantins w Brazylii.

WIELKOŚĆ:
6 cm 

ZACHOWANIE:
Stanowią dobre uzupełnienie większości akwariów, nie są agresywne w stosunku do innych gatunków. Samce mogą walczyć o terytorium, jeśli są trzymane w zbyt małym zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samce mają charakterystyczne “poroże” na głowie. Samice mogą również mieć znacznie mniejsze narośla na głowie, ale znacznie mniejsze.

TEMPERATURA:
17-25°C

WODA:
pH 6,2 – 7,6 ; zalecana bardzo silna filtracja wody oraz jej wartki nurt w zbiorniku.

POKARM:
Głownie rośliny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra w ilości 20-35 ziaren składana w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi. Wylęg po około 5-7 dniach. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym. Hodowla i opieka nad narybkiem jest taka sama, jak w przypadku innych gatunków Ancistrus.

Widok na głowę pozbawioną oczu