Ancistrus dolichopterus (L183)

Akwarium dla Ancistrus dolichopterus powinno mieć dno o minimalnej powierzchni 80×40 (zalecane 100×40). W zbiorniku powinny się znajdować liczne korzenie o różnej twardości, gdyż są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego ancistrusów. Prąd wody powinien być stosunkowo silny. W akwarium należy umieścić im groty ceramiczne, w których mogą się chować podczas dnia ukrywając się przed światłem. Nie należy prześwietlać akwarium oraz trzeba zadbać o bardzo wydajną filtrację.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Manaus, Brazylia (Amazonka i jej dorzecza). Biotop czarnych wód z dużą ilością korzeni. Wody stosunkowo szybko płynące. W naturze występują dwie pory roku tj. deszczowa i sucha. W porze suchej niektóre akweny zamieniają się w sadzawki
z bardzo mała ilością wody i pokarmu. W porze deszczowej przy większej ilości świeżej wody i pokarmu ryby podchodzą do tarła i odchowują potomstwo.

WIELKOŚĆ:
15-25cm ( w akwarium nie przekraczają 12-15 cm).

ZACHOWANIE:
Jest to zbrojnik spokojny nadający się do akwarium towarzyskiego przy zachowaniu odpowiednich warunków dla tego gatunku. Może wykazywać terytorializm w stosunku do innych przedstawicieli tego samego gatunku oraz zbrojników podobnej wielkości.

DYMORFIZM:
Samce mają charakterystyczne “poroże” na głowie.

TEMPERATURA:
23-28°C

WODA:
pH 6,0 – 7,2 ; zalecana bardzo silna filtracja.

POKARM:
Głownie rośliny. Najlepiej podawać ugotowane warzywa tj. marchew, kalafior, sałata, szpinak. Ryba chętnie przyjmuję również tabletki ze spiruliną dla zbrojników. Okresowo należy podawać lekkostrawne pokarmy mięsne (szklarka, kryl, solowiec), które pozytywnie wpływają na chęć podejścia ryb do tarła. Jak wcześniej wspomniano dodatkiem do ich diety powinny być korzenie.

ROZMNAŻANIE:
Typowe dla zbrojników. Ikra w ilości do 50 ziaren składana w grotach i rurkach glinianych. Samiec opiekuje się ikrą i młodymi. Wylęg po około 5-7 dniach. Po 2 tygodniach swobodnie pływa i jest zdolny do samodzielnego pobierania pokarmu. Karmimy glonami, pokarmem naturalnym roślinnym.

Podrośnięte egzemplarze
Ikra L-183
Młode ancistrusy