Peckoltia compta (L134)

OPIS:
Akwarium co najmniej 50 litrów. Dekoracje z korzeni, lignitów i kamieni. Akwarium należy wyposażyć w jak największą ilość zaciemnionych kryjówek.

Chociaż bardzo zróżnicowany pod względem wzornictwa, ten piękny gatunek jest dość łatwy do zidentyfikowania. Młodsze ryby mają więcej żółtego koloru tła, a starsze są ciemniejsze z większą liczbą pasków.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Amazonka, Tajapouru, Xingú w pobliżu portu Moz, Rio Madera, Brazylia.
WIELKOŚĆ:
11 cm
DYMORFIZM:
Samce rozwijają małe zębodoły, które zdobią przednie promienie płetwy piersiowej i tylną połowę ciała ryby. Samice pozostają bez ozdób i mają szerszy obwód ciała, co jest najbardziej widoczne, gdy patrzy się z góry na obszar tuż za płetwami piersiowymi.
ZACHOWANIE:
Ryba typowo dla “glonojadów” przydenna. Spokojna, choć trochę terytorialna. Gatunek można łączyć z innymi spokojnymi rybami
TEMPERATURA:
22-26°C
WODA:
pH 5.0-7.4 ; woda miękka do średnio twardej 2-12°n ; ważne by woda była świeża i dobrze filtrowana.
POKARM:
Gatunek wszystkożerny z tendencją do pokarmów mięsnych. Nie jest skutecznym zjadaczem glonów. Dobrze odżywione osobniki nie uszkodzą większości roślin.
ROZMNAŻANIE:
Zbrojnik łatwy do rozmnożenia w akwarium. Tarło odbywa się zwykle w rurce lub grocie ceramicznej, w łupinie orzecha kokosowego, pod korzeniami. Samiec opiekuje się ikrą. Wylęg następuje po około tygodniu. Młode posiadają duże woreczki żółtkowe, które wykorzystują w ciągu kolejnych 7-8 dni. Następnie zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu.