Baryancistrus xanthellus

Baryancistrus xanthellus to bardzo atrakcyjnie ubarwione zbrojniki. Ich ciało usiane jest żółtymi kropkami, natomiast dodatkowo na płetwie ogonowej oraz płetwie grzbietowej znajduje się żółty pas. Kropki oraz pas z wiekiem ryby zmniejszają się. Akwarium dla tego gatunku powinno być długości minimum 120 cm. Podłoże z piasku drobnego żwiru. Konieczne dekoracje z korzeni i kamieni, tworzących naturalne kryjówki dla ryb. Zalecane jest też stworzenie silnego prądu wody w akwarium.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Rio Xingú, w pobliżu cachoeira Buraco do Inferno, Senador José Porfirio, Pará, Brazylia.

WIELKOŚĆ:
25 cm w warunkach akwariowych. W naturze dorasta do 35 cm.

ZACHOWANIE:
Baryancistrus xanthellus to dość agresywny gatunek w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku.

DYMORFIZM:
Dymorfizm jest trudny do zauważenia, chyba że ryby są dorosłe. Samce mają bardziej płaskie, bardziej wyrównane nachylenie do czoła i są nieco szersze wokół głowy. Samice mają bardziej zaokrąglone czoło i są nieco pulchniejsze w środkowej części ciała w okresie tarła.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
pH 6.4 – 7.6 ; woda miękka do średnio twardej 5-15°n. Woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana.

POKARM:
Ryby pasą się, ale nie w tym sensie, że jedzą tylko roślinność. W rzeczywistości przesiewają i przeżuwają warstwę materii organicznej na twardych powierzchniach w poszukiwaniu pokarmów o wyższej zawartości białka. W naturze składałoby się to głównie z glonów i roślin, ale z różnorodną żywnością, od małych larw owadów i skorupiaków po jaja innych zwierząt. Mając to na uwadze, w przyjętym menu pojawia się dieta w dużej mierze wegetariańska, ogórki i cukinia, a także smakołyki z mrożonek, takich jak ochotka i tubifex, a także mrożone krewetki. Wielkość akceptowanego pokarmu zmienia się wraz z wiekiem u wszystkich tych ryb.

ROZMNAŻANIE:
Dobrze udokumentowana hodowla w niewoli została przeprowadzona dwukrotnie. Ryby miały bardzo wyspecjalizowaną dietę składającą się z mieszanki mięsa, ryb i warzyw i były trzymane w dużym akwarium z dużym prądem wody i rozmnażały się w temperaturze 30°C.

SYNONIMY:
L018
L081
L085
L177
LDA060

Fot. Wikipedia
Ubarwienie ryb w zależności od ich wieku i wielkości