Upadek sieci sklepów zoologicznych ZOO Natura (2012r.)

Potwierdziła się niestety wiadomość o upadku sieci zoologicznych sklepów ZOO Natura. Spółka niestety ogłosiła upadłość. Powodów jak się okazuje jest wiele, o czym mówią pracownicy firmy…

Spółka ZOO Natura przeżywała w ostatnich latach dość szynki rozwój.  Spółka tworzyła sieć sklepów zoologicznych, których powstało w sumie 13 w różnych rejonach Polski.  Jednocześnie ZOO Natura borykała się z problemami finansowymi.  Spółka otwierała kolejne jednostki handlowe w małych miastach, po czym po zainwestowaniu je zamykała. Jak donosi  „Rynek Zoologiczny” firmy które miały okazję współpracować z tą siecią, narzekały na nieterminowe płatności.

Na początku roku 2012 nowy dyrektor zarządzający Marcin Burgs spółki, zapowiedział otwarcie kolejnych sklepów oraz zapewnił o dobrej kondycji firmy.  Jednak już 25 kwietnia postanowieniem Sądu Rejonowego dla m. ST. Warszawy została ogłoszona upadłość spółki ZOO Natura obejmująca likwidację majątku.
W chwili ogłoszenia upadłości dług spółki wynosił około 7,5 mln zł. Jednak dokładna kwota długu nie jest dokładnie znana.   Syndyk zapowiada że prowadzi rozmowy z inwestorami, którzy mogli by być zainteresowani zakupem majątku spółki. Pozwoli to na spłatę wierzytelności.

Nie jest to dobra wiadomość dla branży. Pomijając oczywiście błędy w zarządzaniu czy wyboru drogich lokalizacji sklepów w centrach handlowych w przypadku ZOO Natury. Upadek sieci handlowej może świadczyć o zmniejszającym się zainteresowaniem artykułami zoologicznymi.
Tezę tą potwierdzają też widoczne kłopoty za zatowarowaniem sieci sklepów Kakadu. W ostatnim czasie w sklepach tej sieci można zastać puste półki. Ponieważ mówimy tu o regałach z firmowymi karmami można podejrzewać że Kakadu nie jest w stanie zapewnić ciągłości dostaw.