Moodrook Gertrudy – Pseudomugil gertrudae

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 25 litrów dla kilku egzemplarzy. Dla większej ilości ryb należy przygotować odpowiednio większe akwarium.  Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwirku, ryby najlepiej prezentują się na podłożu o ciemnej barwie. Zbiornik częściowo należy gęsto roślinnością, która stworzy półcień w akwarium. Istnieje kilka form barwnych tego gatunku: biała, żółta (najczęściej spotykana w handlu), niebieska.

POCHODZENIE:
Australia i Oceania. W naturze zamieszkuje strumienie gęsto porośnięte roślinnością, rozlewiska i mniejsze zbiorniki wodne o piaszczystym dnie.

WIELKOŚĆ:
3-4 cm

ZACHOWANIE:
Spokojny i nieagresywny gatunek. Najlepiej czuje i prezentuje się w stadzie nawet kilkunastu egzemplarzy. W akwarium stado powinno być ze zdecydowaną przeważającą ilością samic. Zajmuje wszystkie partie zbiornika. Gatunek jest dość skoczny, zatem akwarium powinno być szczelnie przykryte. Najlepiej czują się  w jednogatunkowym akwarium. Można je jednak łączyć z innymi małymi gatunkami ryb oraz z krewetkami.

DYMORFIZM:
Samiec  posiada wydłużone płetwy  brzuszne i grzbietową. Pierwsze promienie płetw zakończone są kolcami. Samice mają bledsze barwy, ich płetwy nie są wydłużone. Samica jest pełniejsza w odróżnieniu od samca, który jest wyraźnie smuklejszy.

TEMPERATURA:
25-29°C

WODA:
pH. 4.5-7.5, miękka do średnio twardej. Konieczna jest wydajna filtracja biologiczna oraz regularne podmiany wody, ponieważ ryba jest bardzo wrażliwa na złe parametry wody.

POKARM:
Drobne larwy owadów i skorupiaki. Przyjmuje chętnie zarówno żywy, jak i mrożony pokarm. Ryby bez problemu można przyzwyczaić do pokarmów suchych.

ROZMNAŻANIE:
Tarło może odbyć się bez problemu w akwarium ogólnym.  Samiec w okresie tarła prowadzi intensywne zaloty goniąc samice i prezentując  nastroszone płetwy. Ikra składana jest na mchu lub roślinności wodnej. Wylęg następuje po około 10-14 dniach.

Pseudomugil gertrudae
Fot. Peter Macguire
Pseudomugil gertrudae
Fot. ainbowfish.angfaqld.org.au
Pseudomugil gertrudae
Fot. ainbowfish.angfaqld.org.au
Pseudomugil gertrudae
Fot. aquabid.com