Wachlarek czarnopłetwy – Austrolebias nigripinnis

OPIS:
Wymaga zbiornika o długości najmniej 50cm. Jako podłoże powinien być zastosowany ciemny żwir. Dekoracje z korzeni, włókien torfu, lignitów i łupin orzecha kokosowego. Zalecana gęsta obsada roślin. Ryby żyją bardzo krótko – 1 rok. Jednak bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową i szybko rosną.  Ciekawostką jest fakt że odpowiednio przechowywana ikra może być zdolna do wylęgu nawet po 3 latach.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa
WIELKOŚĆ:
5cm 
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska ryba, skora do gonitw. Najlepiej trzymać nw akwarium jednogatunkowym w obsadzie jeden samiec z kilkoma samicami.
DYMORFIZM:
Samiec większy i żywiej ubarwiony.
TEMPERATURA:
18-22ºC
WODA:
pH 6,2-7,5 ; woda świeża, często podmieniana. Zalecana filtracja przez torf.
POKARM:
Wszystkożerny. Najchętniej jednak jest przyjmowany żywy i mrożony pokarm pokarm – oczliki, ochotka, larwy komarów.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 20-23ºC. Stymulatorem do tarła jet obniżenie poziomu wody do 10-15cm i duża podmiana wody na świeżą. Dno zbiornika należy wyłożyć włóknami torfu i mchem. Ikra składana na dnie wśród włókien. Po tarle torf z ikrą należy wyjąć i przełożyć do plastykowych woreczków w celu przesuszenia. Ikrę w ten sposób trzeba przetrzymać przez najmniej 3 miesiące, dbając o utrzymanie jej wilgotnej. Po tym okresie można ziarna ikry zalać wodą. Wylęg następuje bardzo szybko i równie szybko rośnie. Na początku karminy larwami solowca. Po kilku dniach można wprowadzać większe pokarmy żywe i w postaci drobnej suchej paszy.