Brzanka różowa – Pethia conchonius

Lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami, lecz z częścią do swobodnego pływania. Na rynku jest dostępna też odmiana weloniasta. Odmiana ta jest bardziej wrażliwa na zmiany temperatury i zły stan wody.  Dekoracje zbiornika: Korzenie, lignity i kamienie.

POCHODZENIE:
Północne Indie: Bengal i Assam

WIELKOŚĆ:
7-8 cm 

ZACHOWANIE:
Bardzo żywa i ruchliwa ryba. Łagodna, najlepiej trzymać z innymi spokojnymi gatunkami. Należy trzymać w stadzie. Tylko wtedy ryby najlepiej się czują i prezentują.

DYMORFIZM:
Samiec mniejszy. Płetwa ogonowa samca jest czarno zakończona. Samica pełniejsza, co widać szczególnie w okresie tarła. 

TEMPERATURA:
20°C jednak dopiero przy wyższej temperaturze ryba ta ukazuje pełnię kolorów. 

WODA:
pH 6,0-7,5 ; twardość do 16ºdGH ; woda powinna być regularnie podmieniana.

POKARM:
Chętnie przyjmowany żywy i suchy. Bardzo żarłoczna, należy uważać żeby nie przekarmiać ryb, ponieważ chętnie przyjmują każdy pokarm.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 22-26*C. Poziom wody należy zmniejszyć do 15cm i mocno napowietrzać zbiornik. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością. Będzie ona służyła jako substrat do złożenia ikry i kryjówka samic przed napastliwymi samcami. Ryba jest bardzo płodna, składa ikrę na liściach drobno pierzastych roślin. Po tarle, które objawia się uspokojeniem ryb rodziców odławiamy, zbiornik należy zaciemnić. Wylęg po około 24-36 godzinach. Pływa po 2 dniach w poszukiwaniu pokarmu. Na początku karmić należy pierwotniakami i glonami. Następnie larwami solowca, nicieniami mikro i pylistą suchą paszą. Młode szybko rosną, ale bardzo nierówno. Co jakiś czas należy przeprowadzać selekcję osobników.

Forma weloniasta