Kardynałek wietnamski – Tanichthys micagemmae

Wymaga akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Miejscami gęsta obsada drobno pierzastych roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Ryby najlepiej prezentują się trzymane w stadzie. Dekoracje z kamieni-otoczaków, kawałków drewna i korzeni. Podłoże piaszczyste lub żwirowate, najlepiej ciemne, na którym ryby będą najlepiej się prezentowały. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony przez pływające rośliny lub kładące liście na powierzchni (nurzańce, moczarka itp.). W zbiorniku powinien być silny ruch wody.

POCHODZENIE:
Wietnam – rzeka Ben Hai

WIELKOŚĆ:
4 cm  

DYMORFIZM:
Samiec jest żywiej ubarwiony i smuklejszy. Posiada również dłuższe i jaskrawiej ubarwione płetwy. 

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba, przebywająca w toni oraz przy powierzchni. Nadaje się do zespołu łagodnych gatunków. Najlepiej prezentuje się w stadzie przynajmniej 6-10 egzemplarzy.  

TEMPERATURA:
22-27°C. W wyższej temperaturze ryby tracą barwy.  

WODA:
pH: 6,0-7,5 ;  twardość 5-15°dGH. Niezbędna jest silna filtracja oraz częste podmiany wody w zbiorniku, ponieważ gatunek jest wrażliwy na zły jej stan.

POKARM:
Drobny żywy i suchy jest chętnie przyjmowany. Ryba wszystkożerna i nie wybredna jeśli chodzi o pokarm. Należy jednak zapewnić aby był jak najbardziej urozmaicony i wielkością przystosowany do rozmiarów ryb.

ROZMNAŻANIE:
Jako zbiornik tarliskowy najlepiej jest przygotować niewielkie akwarium pozbawione podłoża oraz z dużą ilością roślin o drobnych liściach (np. moczarka, wywłócznik) lub rusztem ikrowym. Temperatura wody 25°C. Do takiego zbiornika można wpuścić parę ryb lub większe stado. Tarło z reguły trwa kilka dni. W czasie jego trwania należy dokarmiać dorosłe ryby, aby nie zjadały rozsiewanej ikry. Ikra rozsiewana jest na liściach drobno pierzastych roślin oraz po całym zbiorniku w ilości do 300 ziaren od jednej samicy. Po tarle należy rodziców odłowić. Wylęg następuje po około 3 dniach. Młode po kolejnych 3 dniach zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Należy karmić larami solowca, startym żółtkiem oraz pylistą suchą paczą. Podchów łatwy, dość szybko rośnie.