Labiobarbus leptocheilus

Labiobarbus leptocheilus lubi jasne oświetlenie i czystą, przejrzystą wodę. Koniecznie musi być dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Wymaga zbiornika o pojemności minimum 240 litrów. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, gałęzi. Podłoże piaszczyste lub z drobnego żwiru. Zalecana jest częściowy gęsty porost roślin, jak również dużo miejsca do pływania. Zbiornik powinien być częściowo zaciemniony pływającymi roślinami.

Gatunek ten jest jednym z trzech podobnie wyglądających przedstawicieli rodzaju obok D. pentazonai D. trifasciatus, chociaż można go również pomylić ze Striuntius lineatus.

POCHODZENIE:
Rozpowszechniony w Azji Południowo-Wschodniej, w tym w dorzeczu Mekongu w południowych Chinach, Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie, rzece Salween w Mjanmie i Tajlandii, zlewni Dong Nai w Wietnamie, w systemach Chao Phraya i Mae Klong w Tajlandii, na Półwyspie Malajskim, a także na większych wyspach Sunda – Borneo, Sumatrze i Jawie.

WIELKOŚĆ:
20-26 cm 

ZACHOWANIE:
Stosunkowo spokojny i stanowi dobry dodatek dla dobrze dobranej, większej społeczności gatunków indochińskich zamieszkujących strumienie. Z natury Labiobarbus leptocheilus jest stadny i najlepiej jest trzymać go w grupie co najmniej sześciu egzemplarzy. Ryby lepiej wybarwiają się w obecności osobników tego samego gatunku i są mniej nerwowe w grupie.

DYMORFIZM:
Samce są smuklejsze od samic.

TEMPERATURA:
20-25°C

WODA:
pH 6.0-8.0 ; woda powinna być regularnie podmieniana minimum 20-25% tygodniowo, najlepiej gdyby była filtrowana przez torf.

POKARM:
W naturze Labiobarbus leptocheilus zjada biofilm pokrywający zanurzone powierzchnie, żywiąc się glonami, w tym okrzemkami, małymi skorupiakami, larwami owadów itp. Aby uzyskać najlepsze kolory i kondycję Labiobarbus leptocheilus, należy mu podawać regularne posiłki z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak: larwy ochotkowatych, rozwielitki i artemię wraz z dobrej jakości suszonymi płatkami, granulkami i dużą ilością substancji roślinnych. Od czasu do czasu można podawać świeże owoce i warzywa, takie jak ogórek, melon, blanszowany szpinak lub cukinia.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwariach.

SYNONIMY:
Dangila leptocheila Valenciennes, in Cuvier & Valenciennes, 1842
Dangila kuhlii Valenciennes, in Cuvier & Valenciennes, 1842
Dangila cuvieri Valenciennes, in Cuvier & Valenciennes, 1842
Cyrene philippinia Heckel, 18432
Dangila urostigma Bleeker, 1845
Dangila sumatrana Bleeker, 1852
Dangila berdmorei Blyth, 1860
Dangila lineata Sauvage, 1878
Dangila burmanica Day, 1877
Dangila rosea Popta, 1904
Dangila koedjem Popta, 1904

Labiobarbus leptocheilus
Labiobarbus leptocheilus