Błyszczak birmański – Devario auropurpureus

Devario auropurpureus potrzebuje dużo przestrzeni do pływania. Wymaga zbiornika o pojemności 120 litrów. Zbiornik obsadzamy drobno pierzastymi roślinami. Podłoże z ciemnego żwiru. Dekoracje z kamieni – otoczaków, korzeni i kawałków drewna oraz pędów bambusa. Ryba najlepiej prezentuje się gdy jest trzymana w stadzie. Najlepiej,  gdy umieścimy rośliny po bokach i w głębi zbiornika, a środek akwarium zostawimy nieobsadzony. Ruch wody w akwarium nie musi być szczególnie mocny, a zbiornik musi mieć szczelnie dopasowaną pokrywę, ponieważ błyszczak może bez problemy wyskoczyć z akwarium.

Gatunek jest obecnie wymieniony jako „zagrożony” na Czerwonej Liście IUCN ze względu na znaczny spadek dzikiej populacji. Niezrównoważone praktyki rolnicze w jeziorze i wokół niego spowodowały wzrost sedymentacji, eutrofizacji i zanieczyszczenia, a także zmniejszenie powierzchni o ponad 30% w latach 1935-2000.

POCHODZENIE:
Znany tylko z odosobnionego jeziora Inlé i otaczającego go działu wodnego w stanie Shan we wschodniej Birmie. Jezioro Inlé leży w krasowej dolinie na wysokości prawie 900 m npm na płaskowyżu Shan i jest domem dla wielu endemicznych zwierząt, w tym dziewięciu gatunków ryb i licznych ślimaków. Woda jest czysta, płytka (w większości miejsc 2-3 metry głębokości) i ma bardzo żyzne, gliniaste podłoże, choć na obrzeżach może być mętne i mętne.

WIELKOŚĆ:
6-8 cm  

DYMORFIZM:
Dojrzałe płciowo samice Devario auropurpureus są bardziej krzepkie, mniej kolorowe i trochę większe niż samce.

ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna rybka.  Chętnie przebywa w silnym prądzie wody. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium ze spokojnymi rybami.  Najlepiej trzymać w stadzie przynajmniej 6-10 egzemplarzy.

TEMPERATURA:
20-24ºC 

WODA:
pH 6.0-8.0 ; twardość 5-16ºdGH. Woda świeża i często podmieniana. 

POKARM:
W naturze Devario auropurpureus poluje głównie na owady i bezkręgowce wodne. W akwarium jest dość prostym gatunkiem do wykamienia i przyjmuje większość pokarmów. Dobrej jakości suszony pokarm może być stosowany jako podstawowa dieta, ale należy go uzupełniać regularnymi posiłkami z małych żywych i mrożonych pokarmów, takich jak larwy komarów, rozwielitki, artemia itp.

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 25-26ºC. Akwarium tarliskowe dla Devario auropurpureus powinno być obszerne i gęsto obsadzone roślinami. Na dnie zalecane duże kępki mchu. Do takiego zbiornika należy wpuścić samicę oraz dwa samce.  Po tarle rodziców trzeba odłowić z akwarium tarliskowego. Wylęg następuje po około 50-60 godzinach i jest zależy od wysokości temperatury. Kiedy larwy zaczynają pływać można od razu karmić je pierwotniakami oraz zawiesiną z roztartej suchej paszy, natomiast po 3-5 dniach larwami solowca.

SYNONIMY:
Barilius auropurpureus Annandale, 1918
Inlecypris auropurpurea (Annandale, 1918)
Inlecypris auropurpureus (Annandale, 1918)

Devario auropurpureus
Devario auropurpureus
Devario auropurpureus