Zaskakujące odkrycie pierwszej ryby jaskiniowej w Europie

Naukowcy donoszący w Current Biology z 3 kwietnia odkryli pierwszą europejską rybę jaskiniową. Nurek jaskiniowy jako pierwszy zauważył rybę, bocję z rodzaju Barbatula, żyjącą w trudno dostępnym podziemnym systemie wodnym w południowych Niemczech.

Ryby jaskiniowe znaleziono zaskakująco daleko na północy w południowych Niemczech. Jest to spektakularne, ponieważ wcześniej sądzono, że zlodowacenie plejstoceńskie uniemożliwiło rybom kolonizację podziemnych siedlisk tak daleko na północy.

– mówi Jasminca Behrmann-Godel z niemieckiego Uniwersytetu w Konstancji.

Badania genetyczne ryb oraz wiedza na temat historii geologicznej regionu wskazują, że bocja jaskiniowa powstała niedawno, w ciągu ostatnich 20 000 lat.

Pomimo tego stosunkowo krótkiego okresu ewolucji, ryby już wykazują adaptacje charakterystyczne dla „prawdziwych” ryb jaskiniowych. Jak wyjaśnia Jörg Freyhof z Instytutu Ekologii Słodkowodnych i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza (IGB) w Berlinie, ich oczy są znacznie mniejsze, wyglądają prawie tak, jakby były zakrzywione do wewnątrz, a ich kolor prawie zniknął. Ryby mają również wydłużone, podobne do wąsów brzuszki na głowach i większe nozdrza niż podobne ryby żyjące bliżej powierzchni.

Joachim Kreiselmaier po raz pierwszy zauważył bocje w sierpniu 2015 r. Podczas eksploracji najgłębszych części systemu Dunaj-Aach, do których można dotrzeć tylko w szczególnie suchych warunkach latem i jesienią. Zauważając, że ryby wyglądają dla niego „dziwnie”, zrobił kilka zdjęć i pokazał je geologowi-hobbowi i współautorowi Rolandowi Berce, który skontaktował się z Behrmann-Godel, znając ją z poprzedniej pracy. Współautor badania i taksonomista ryb Freyhof potwierdził później, że ryby mogą wykazywać adaptacje jaskiniowe.

Trzeba było kogoś z ‘prawym okiem’, aby zdać sobie sprawę, że może to być coś wyjątkowego i wierzę, że oprócz odpowiednich warunków i trudnej podróży, odkrycie to zależało od wyjątkowego nurka, takiego jak Joachim, aby zdać sobie sprawę, że przede wszystkim ryba może być wyjątkowa.

mówi Behrmann-Godel.

W listopadzie 2015 r. Podczas kolejnego nurkowania Kreiselmaierowi udało się złapać żywy okaz, co umożliwiło naukowcom bardziej szczegółowe zbadanie jego cech. W następnym roku złowił cztery kolejne ryby, co umożliwiło dalsze badanie formy i genetyki loacha. Opierając się na morfologicznym i genetycznym porównaniu z rybami powierzchniowymi złowionymi powyżej i poniżej jaskini, naukowcy stwierdzili, że bocje jaskiniowe są rzeczywiście izolowaną populacją i pierwszą znaną europejską rybą jaskiniową.

Fot. Jasminca Behrmann-Godel