Arlekinek wenezuelski – Microglanis iheringi

Potoczna nazwa Microglanis iheringi to “Sum Bumblebee” może być ona myląca, ponieważ istnieje inny sum, pochodzący z Azji, Pseudomystus siamensis, który również nosi tę nazwę i jest to prawdopodobnie ryba, którą znamy głównie jako „Sum Trzmiel”. P. siamensis ma inny wzór ciała, inny kształt i posiada dodatkową parę zadziorów. Dlatego najczęściej nazywamy je trzmielami południowoamerykańskimi i azjatyckimi. W chwili obecnej (2010) istnieje 17 gatunków z rodzaju Microglanis.

Między innymi trzema gatunkami tego samego rodzaju mogą występować pomyłki: Microglanis poecilus, M. secundus i M. parahybae. Występują różnice w wzorach kolorów, zwłaszcza w okolicach szypułki ogonowej i płetwy ogonowej.

Wymaga zbiornika o długości najmniej 80 cm. Podłoże z dobrze wypłukanego piasku lub z drobnego żwirku. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinami, tworzącymi półcień. Jako dekoracje powinny być zastosowane korzenie, które będą tworzyły naturalne kryjówki dla ryb. Nie trzeba ich specjalnie mocować ponieważ ryby ich nie niszczą.

Płetwa grzbietowa u ryby jest zaokrąglona, płetwa ogonowa ścięta. Płetwa tłuszczowa dobrze rozwinięta. Kolce szczękowe sięgające poza początek kolców piersiowych. linia boczna dobrze rozwinięta (rurkowata z porami) Głowa spłaszczona. Kolorystyka suma jest również ciekawa. Posiada ciemnobrązowe wzory na jasnobrązowym tle. Płetwa grzbietowa głównie ciemnobrązowa z bladym końcem, lekko nakrapiana z brązową, z dużą trójkątną bladą plamą na podstawie dwóch ostatnich promieni. Płetwa ogonowa ma szeroki, ciemnobrązowy pas poprzeczny.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa: Río Turmero, Aragua, Venezuela.

WIELKOŚĆ:
6 cm 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Odpowiednia do zespołu łagodnych gatunków. Microglanis iheringi przebywa w przydennej strefie akwarium. Najbardziej aktywna nocą. Nie należy trzymać z mniejszymi gatunkami ryb, ponieważ staną się one pożywieniem suma.

DYMORFIZM:
Samce są szczuplejsze niż samice.

TEMPERATURA:
22-26°C

WODA:
pH 6.0-7.5 ; miękka do twardej 5-16°n ; woda silnie filtrowana z dużym prądem i silnie napowietrzana.

POKARM:
Gatunek Microglanis iheringi jest wszystkożerny. Dietę trzeba zastosować bogata w białko zwierzęce. Zjada chętnie zarówno pokarmy sztuczne, jak i mrożone i żywe.

ROZMNAŻANIE:
Zwykle nie rozmnażany w warunkach akwariowych. Istnieje kilka raportów z udanego tarła, ale bez utrzymania młodych.

Fot. Wikipedia
Młody Microglanis iheringi