Jaka powinna być grubość szyby w akwarium?

Akwaryści, którzy decydują się na sklejenie akwarium samodzielnie lub zlecenie tego szklarzowi często zastanawiają się, jakiej grubości powinno być szkło poszczególnych ścian zbiornika. Pytania i obawy nie są bez uzasadnienia, ponieważ nikt nie chciałby jego akwarium pękło i zalało pokój, w którym stoi. Zastosowanie odpowiedniej grubości szkła jest niezwykle istotne i do jej obliczenia bierze się pod uwagę dwa najistotniejsze elementy: szerokość (długość najdłuższego boku oraz wysokość zbiornika).

Istnieje norma DIN 32622, która dotyczy budowy zbiorników akwariowych przeznaczonych do użytku domowego. Mówi ona o grubości szkła w zależności od szerokości akwarium i dotyczy akwariów nieprzekraczających wymiarów 200 x 60 x60cm.

Tabela DIN 32622 norm grubości szyb domowego akwarium

W obecnej chwili wszyscy wiodący producenci stosują w produkcji zbiorników normy DIN 32622. Należy jednak pamiętać, że nie tylko stosowanie się do norm gwarantuje bezpieczeństwo. Bezwzględnie każdy zbiornik musi być dobrze wypoziomowany. Zaleca się również zastosowanie podkładu w postaci maty lub styropianu, który zniweluje drobne nierówności.

Autor: Rafał Kozera
Założyciel portalu akwarium.info.pl, miłośnik biotopów, aquascapingu oraz wszystkiego związanego z tematem akwarystyki. Sędzia w konkursach akwarystycznych.