Microrazbora galaxy – Danio margaritatus
Microrazbora galaxy wymaga małego zbiornika o pojemności minimum 30 litrów. Podłoże piaszczyste lub żwirowate. Akwarium powinno być jasno oświetlone. Dekoracje z roślin, kawałków drewna i korzeni. Ryby najlepiej prezentują się wśród roślin o drobnych liściach i soczysto zielonej barwie.
POCHODZENIE:
Azja Południowo-Wschodnia – Birma. Gatunek odkryty stosunkowo niedawno, ponieważ w 2006 roku.
WIELKOŚĆ:
do 2,1 cm
ZACHOWANIE:
Łagodny gatunek. Zajmuje środkową i przypowierzchniową część zbiornika. Należy trzymać w stadzie minimum kilkanaście egzemplarzy. Tylko w takiej grupie gatunek czuje i prezentuje się najlepiej. Zalecane jest trzymanie w akwarium z innymi małymi przedstawicielami kąsaczowatych i karpiowatych. Jednak ryby najlepiej prezentują się w akwarium jednogatunkowym.
DYMORFIZM:
Samice są nieznanie większe od samców i posiadają bardziej zaokrąglony brzuch.
TEMPERATURA:
22-24°C
WODA:
pH 7,0-7,5 ; twardość ogólna8-12°dGH. Woda musi być bardzo dobrze filtrowana lecz bez dużego prądu wody. Gatunek łatwo przystosowuje się do parametrów wody, ale jest wrażliwy na jej zły stan.
POKARM:
Pokarm pochodzenia zwierzęcego. Należy karmić żywymi lub mrożonymi larwami owadów i skorupiakami. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych, jednak należy zadbać aby były one najwyższej jakości. Rybom należy zapewnić zróżnicowaną dietę. Wielkość pokarmu musi być oczywiście przystosowana do małych pyszczków ryb.
ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24°C. Na zbiornik tarliskowy wystarczy niewielkie akwarium o pojemności nawet 30 litrów. Przed przystąpieniem do tarła rodziców należy obficie karmić żywymi i mrożonymi pokarmami . Do tarła stymuluje ryby duża podmiana wody. Akwarium rozrodowe może być pozbawione podłoża. Należy jednak wyłożyć je kępkami mchu. Do rozrodu najlepiej użyć pary dobrze wybarwionych ryb. Samo tarło jest dość widowiskowe. Samiec pręży się i “tańczy” wokół samicy. Na koniec odbywa się gonitwa która ma swój finał w kępkach mchu, gdzie składana jest ikra. Po odbytym tarle rodziców trzeba odłowić ponieważ z upodobaniem zjadają złożoną ikrę. Ziarna są podatne na pleśnienie, dlatego konieczne jest zadbanie o dobrą filtrację, napowietrzanie zbiornika przy użyciu drobnych pęcherzyków powietrza, a nawet zastosowanie sterylizatorów UV. Wylęg następuje po około 4 dniach i do czasu zużycia woreczka żółtkowego pozostaje nieruchomo w mchu. Po około 5 dniach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Ponieważ narybek ma tylko około 3mm należy go karmić pierwotniakami. Po około 2 tygodniach podrośnięte młode można już karmić larwami solowca.
Synonimy: Margaritatus Celestichthys, Rasbora Galaxy, Celestial Pearl Danio, Microrasbora Galaxy, Danio margaritatus