Carnegiella myersi

Dla Carnegiella myersi powinno się przeznaczyć akwarium minimum 50 litrowe. Najlepiej zastosować niski, ale długi zbiornik. Ryba wymaga miękkiej, dobrze natlenionej wody. Zostawiamy jej dużo miejsca do pływania przy powierzchni. Gatunek ten wymaga dobrze dojrzałego akwarium z pływającymi roślinami, ale zapewniającego czystą powierzchnię do pływania. Ruch wody powinien być minimalny, aby ryby mogły łatwo pozostać bez ruchu w wodzie stojącej. Oświetlenie nie powinno być jasne. Zbiornik musi być przykryty, ponieważ ryby potrafią z niego łatwo wyskoczyć. Pomiędzy taflą wody, a przykryciem zbiornika pozostawić należy jak największą wolną przestrzeń – około 10 cm. Dekoracje z kamieni, korzeni i lignitów. Można również dodać wyrzucane przez korzenie gałęzie i wysuszoną ściółkę z liści, przy czym te ostatnie w szczególności napędzają tworzenie się kolonii drobnoustrojów podczas rozkładu. Takie mikroorganizmy mogą stanowić cenne wtórne źródło pożywienia dla narybku, podczas gdy garbniki i inne chemikalia uwalniane przez rozkładające się liście są również korzystne.

POCHODZENIE:
Ameryka Południowa – Dorzecze Amazonki peruwiańskiej; lokalizacja typu to potok w pobliżu Yurimaguas w Peru. Druga populacja znana jest z Boliwii, która według Gery’ego (1977) jest głębsza niż populacja Carnegiella myersi peruwiańskiej Amazonii. Występuje w małych, zacienionych i płytkich leśnych strumieniach w lesie.

WIELKOŚĆ:
2-2,5 cm 

DYMORFIZM:
Samiec Carnegiella myersi widziany z góry smuklejszy, samica pełniejsza. 

ZACHOWANIE:
Bardzo spokojna, ale ze względu na swoje małe rozmiary. Gatunek musi być utrzymywany w grupie; sześć sztuk w akwarium powinno być minimalnie, ale polecane jest więcej egzemplarzy w stadzie.

TEMPERATURA:
23-26°C 

WODA:
pH 4.0-7.0. Woda powinna być delikatnie filtrowana, tak by nie powodowała zbytniego ruchu tafli wody.

POKARM:
Z natury Carnegiella myersi jest owadożerny, zjadający małe owady na powierzchni wody, zwykle przyjmuje większość gotowych pokarmów, które unoszą się, takie jak płatki i mikrogranulki, małe suszone owady i ochotki. Muszki owocowe bez skrzydeł są idealne jako żywa uczta.

ROZMNAŻANIE:
Nie rozmnażany w akwariach.

Carnegiella myersi
Carnegiella myersi
Carnegiella myersi