Barwieniec (Żwawik) poziomkowy – Hyphessobrycon axelrodi

Hyphessobrycon axelrodi wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.

Jeśli chodzi o ogólną nazwę, ta tetra przeszła prawdziwą odyseję. Początkowo gatunek został opisany pod ogólną nazwą Aphyocharax, w 1977 roku Géry umieścił go w Megalamphodus ze znakiem zapytania. W 1997 Weitzman i Palmer rozwiązali rodzaj Megalamphodus i gatunek umieszczono w Hyphessobrycon. Dzisiaj większość naukowców ponownie uważa Megalamphodus za prawidłowy rodzaj, ale kwestia, czy żwawik należy do tego rodzaju, jest nadal otwarta. Dlatego obecnie najczęściej umieszczany jest w Hyphessobrycon.

POCHODZENIE:
Ameryka Centralna: Trinidad. Żyje w czystych lub trochę mętnych wodach stojących na nizinach oraz obrzeżach bagien, częsty w wodach słonawych.

WIELKOŚĆ:
Samce 2,2 cm, samice nieco większe – do 3 cm. 

ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie kilkunastu egzemplarzy. Zajmuje środkową część wody w akwarium. Odpowiednia do zespołu innych łagodnych gatunków ryb. ryba jest tak piękna i łatwa w utrzymaniu jak ryba i jest idealnym mieszkańcem tak zwanych nano zbiorników.

DYMORFIZM:
Samce Hyphessobrycon axelrodi są mniejsze, smuklejsze i intensywniej wybarwione od samic. Samce posiadają zaostrzone końcówki płetw grzbietowej i odbytowej.

TEMPERATURA:
22-26ºC

WODA:
Woda miękka: twardość ogólna do 5ºdGH, kwaśna pH 5.5-6.0.

POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje suche pokarmy. Szczególnym przysmakiem dla Hyphessobrycon axelrodi są larwy komarów. Gatunkowi należy zapewnić zróżnicowaną dietę.

ROZMNAŻANIE:
Brak danych.

SYNONIMY:
Aphyocharax axelrodi
Megalamphodus axelrodi
Pristella axelrodi

Hyphessobrycon axelrodi
Hyphessobrycon axelrodi
Fot. Aquarium Glasser