Barwieniec (Żwawik) poziomkowy – Hyphessobrycon axelrodi
Hyphessobrycon axelrodi wymaga gęsto zarośniętego zbiornika. Najlepiej stworzyć rybom półcień z pływających gatunków. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna, łupin orzecha kokosowego i lignitów. Podłoże z drobnego żwiru lub piasku. Akwarium powinno mieć nie mniej niż 60 litrów pojemności dla małego stadka ryb.
Jeśli chodzi o ogólną nazwę, ta tetra przeszła prawdziwą odyseję. Początkowo gatunek został opisany pod ogólną nazwą Aphyocharax, w 1977 roku Géry umieścił go w Megalamphodus ze znakiem zapytania. W 1997 Weitzman i Palmer rozwiązali rodzaj Megalamphodus i gatunek umieszczono w Hyphessobrycon. Dzisiaj większość naukowców ponownie uważa Megalamphodus za prawidłowy rodzaj, ale kwestia, czy żwawik należy do tego rodzaju, jest nadal otwarta. Dlatego obecnie najczęściej umieszczany jest w Hyphessobrycon.
POCHODZENIE:
Ameryka Centralna: Trinidad. Żyje w czystych lub trochę mętnych wodach stojących na nizinach oraz obrzeżach bagien, częsty w wodach słonawych.
WIELKOŚĆ:
Samce 2,2 cm, samice nieco większe – do 3 cm.
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. Najlepiej czuje się w stadzie kilkunastu egzemplarzy. Zajmuje środkową część wody w akwarium. Odpowiednia do zespołu innych łagodnych gatunków ryb. ryba jest tak piękna i łatwa w utrzymaniu jak ryba i jest idealnym mieszkańcem tak zwanych nano zbiorników.
DYMORFIZM:
Samce Hyphessobrycon axelrodi są mniejsze, smuklejsze i intensywniej wybarwione od samic. Samce posiadają zaostrzone końcówki płetw grzbietowej i odbytowej.
TEMPERATURA:
22-26ºC
WODA:
Woda miękka: twardość ogólna do 5ºdGH, kwaśna pH 5.5-6.0.
POKARM:
Wszystkożerna. Chętnie przyjmuje suche pokarmy. Szczególnym przysmakiem dla Hyphessobrycon axelrodi są larwy komarów. Gatunkowi należy zapewnić zróżnicowaną dietę.
ROZMNAŻANIE:
Brak danych.
SYNONIMY:
Aphyocharax axelrodi
Megalamphodus axelrodi
Pristella axelrodi