Neocaridina davidi

W zależności od formy hodowlanej Neocaridina davidi posiada wzór marmurkowy lub jednolitą czerwoną barwę. Odmiana Fire Red jest bardzo intensywnie wybarwiona.
Małe krewetki Neocaridina davidi odpowiednie są do zbiorników o pojemności już od 20 litrów.  Wymagają zbiornika z dobrze natlenioną wodą. Najlepiej w tym celu umieścić wylot filtra ku powierzchni wody. Na wlot filtrów najlepiej zastosować drobną gąbkę lub pończochę, tak by młode krewetki nie zostały  wciągnięte.  Dekoracje z pierzastych roślin, łupin orzecha kokosowego, korzeni, liści dębu. Nie należy stosować lignitów ponieważ mogą zawierać związki pirytu na który krewetki są bardzo wrażliwe. Zbiornik powinien być szczelnie przykryty, ponieważ zdarzają się ucieczki krewetek ze zbiornika. Krewetki najlepiej prezentują się na ciemnym podłożu i otoczeniu soczysto zielonych roślin i korzeni.

POCHODZENIE:
Forma dzika pochodzi z Tajwanu i Japonii.

WIELKOŚĆ:
2-3 cm

ZACHOWANIE:
Krewetki spokojne. Zasiedlają chętnie wszystkie partie wody w akwarium.  Najlepiej czują się w dużych stadach o liczebności minimum 20 egzemplarzy. Wtedy też najlepiej się rozmnażają oraz prezentują w zbiorniku.

DYMORFIZM:
Samice są większe i masywniejsze od samców.  Samice są silniej wybarwione, szczególnie gdy noszą jaja. Samce mniejsze, wyraźnie “chudsze” oraz mniej wybarwione od samic.

TEMPERATURA:
25-30°C

WODA:
6,8 – 7,5. Woda miękka do twardej jest tolerowana.  Zalecana jest silna filtracja wody.  Woda powinna być pozbawiona amoniaku lub azotynów, ponieważ są one bardzo podatne na zatrucia.  Krewetki te są bardzo wrażliwe na związki miedzi i azotu w wodzie.  Gatunek ten toleruje wahania parametrów wody, jak również szeroki zakres temperatur.  Dlatego zalecane są dla początkujących akwarystów.

POKARM:
Krewetki żywią się głównie glonami, butwiejącymi szczątkami roślin, celulozą z drewna. W warunkach akwariowych chętnie przyjmują pokarmy sztuczne w postaci płatków, tabletek i pałeczek. Najlepiej z dodatkiem glonów spirulina. Można w domowych warunkach stosować również pokarmy naturalne: groszek, ogórek, kapustę pekińską, szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, wysuszone liście buku.  Chętnie przyjmuje też mrożone pokarmy  zwierzęce (cyklop, artemia).  Do ich przysmaków należą banany. Należy jednak pamiętać aby usunąć niezjedzone resztki bananów, ponieważ mogą zanieczyścić wodę.

ROZMNAŻANIE:
Warunkach akwariowych  dość  łatwe do rozmnożenia.  Samica nosi do 30-50 sztuk jaj przez około 3-4 tygodnie. Jaja u niektórych egzemplarzy mogą być w kolorze pomarańczowym, a u innych w kolorze zielonym. Wyklute młode mają wielkość około 2 mm i odżywiają się od razu glonami i drobnymi pokarmami sztucznymi na bazie spiruliny. Młode po wykluciu nie są tak wybarwione jak osobniki dorosłe. Dopiero z czasem nabierają docelowej barwy. Młode osiągają dojrzałość płciową po około 3-4 miesiącach.

SYNONIMY:
Neocaridina heteropoda

Neocaridina davidi
Krewetka nosząca jajka

Odmiany barwne:

Neocaridina davidi
Neocaridina davidi
Neocaridina davidi
Neocaridina davidi
Odmiana Red Cherry
Neocaridina davidi
Odmiana Blue Velvet
Neocaridina davidi
Odmiana Yellow
Neocaridina davidi
Odmiana Green jade
Odmiana Sakura red
Odmiana Blue Jelly
Odmiana Orange
Odmiana Bloody Mary
Odmiana Orange Rili
Odmiana Red Rili
Neocaridina davidi
Odmiana Black sakura
Neocaridina davidi
Odmiana Chocolate (Choco)
Neocaridina davidi
Odmiana Yellow
Krewetka w trakcie wylinki