Pirania Natterera (czerwona) – Pygocentrus nattereri

Ponieważ ryby potrafią niszczyć urządzenia w akwarium, zalecany jest filtr zewnętrzny i dobrze ukryty kabel od grzałki, najlepiej w plastykowej rurce. Akwarium o długości co najmniej 80cm. Podłoże żwirowate. Dekoracje z kamieni, korzeni, lignitów.

POCHODZENIE:
Tropiki Ameryki Południowej

WIELKOŚĆ:
30 cm

DYMORFIZM:
Brak wyraźnych różnic. Samiec z wiekiem staje się czarniejszy od samicy. 

ZACHOWANIE:
Bardzo agresywna, drapieżna ryba. Nadaj się wyłącznie do jednogatunkowego akwarium. Do domowego zbiornika zalecane jest trzymanie młodszych egzemplarzy. 

TEMPERATURA:
23-26°C. Nie powinna spadać poniżej 21°C

WODA:
pH 6,8-7,0 ; woda musi być silnie filtrowana.

POKARM:
Wyłącznie mięsny: owady, dżdżownice, larwy ochotki, rureczniki (tubifex), surowe mięso pokrojone na cienkie paski, młode ryby. Obficie karmimy. 

ROZMNAŻANIE:
Temperatura 24-25°C. Hodowla możliwa jedynie kiedy rodzice są obficie karmieni. Ikra rozsiewana jest po zbiorniku. Wylęg jest bardzo mały i wrażliwy na zmiany temperatury wody. Karmimy pantofelkami  i wrotkami. Po kilku tygodniach pylistą suchą paszą i drobnym żywym pokarmem. Zbiornik rozrodowy powinien być duży ponieważ młode szybko rosną. 
Młode ryby są dosyć płochliwe, jednak kiedy się zaaklimatyzują mogą być dość agresywne. Do dekoracji używamy kamieni, korzeni i lignitów. Dno raczej żwirowate. Ewentualne rośliny powinny  być duże i zakorzenione w doniczkach. Zbiornik przyciemniony, co nada charakteru naturalnego środowiska ryb. Woda miękka i lekko kwaśna, powinna być dobrze natleniona.