Pyrrhulina brevis

Ryby wymagają akwarium o długości najmniej 100litrów. Koniecznie musi być szczelnie przykryte, ponieważ ryby są doskonałymi skoczkami i bez trudu potrafią wyskoczyć z akwarium. Podłoże żwirowate, najlepiej ciemne.. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna i lignitów. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami. Należy zadbać aby w akwarium znalazły się rośliny o szerokich liściach. Woda w akwarium powinna mieć duży prąd, który w części odtworzy naturalne środowisko ryb.

POCHODZENIE: 
Ameryka Południowa – Brazylia, dorzecze Amazonki.

WIELKOŚĆ: 
7 cm

DYMORFIZM:
Samce są mniejsze i smuklejsze. Samica pełniejsza.

ZACHOWANIE: 
Towarzyska ryba, ale skora do gonitw. Najlepiej trzymać stadko złożone z kilku osobników.

TEMPERATURA:
24-28°C

WODA:
pH 5,2 – 6,8 ; twardość ogólna do 12ºdGH. Ryby są wrażliwe na złe warunki, dlatego woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Zaleca się filtrację przez torf.

POKARM:
Gatunek mięsożerny. Należy karmić larwami owadów, ochotkowatych i tubifexem. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci płatków. Niezbędny jest dodatek pokarmu roślinnego, najlepiej na bazie spiruliny.

ROZMNAŻANIE:
Ikra składana na płaskich powierzchniach tj. dużych liściach lub kamieniach. Samica oczyszcza miejsce do złożenia ikry, a następnie broni jej aż do wylęgu. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Należy karmić  larwami solowca.

Fot. Aqualog