Pyrrhulina brevis

OPIS:
Ryby wymagają akwarium o długości najmniej 100litrów. Koniecznie musi być szczelnie przykryte, ponieważ ryby są doskonałymi skoczkami i bez trudu potrafią wyskoczyć z akwarium. Podłoże żwirowate, najlepiej ciemne.. Dekoracje z kamieni, korzeni, kawałków drewna i lignitów. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami. Należy zadbać aby w akwarium znalazły się rośliny o szerokich liściach. Woda w akwarium powinna mieć duży prąd, który w części odtworzy naturalne środowisko ryb.

POCHODZENIE: 
Ameryka Południowa – Brazylia, dorzecze Amazonki.
WIELKOŚĆ: 
7cm. 
DYMORFIZM:
Samce są mniejsze i smuklejsze. Samica pełniejsza.
ZACHOWANIE: 
Towarzyska ryba, ale skora do gonitw. Najlepiej trzymać stadko złożone z kilku osobników.
TEMPERATURA:
24-28°C
WODA:
pH 5,2 – 6,8 ; twardość ogólna do 12ºdGH. Ryby są wrażliwe na złe warunki, dlatego woda powinna być silnie filtrowana i regularnie podmieniana. Zaleca się filtrację przez torf.
POKARM:
Gatunek mięsożerny. Należy karmić larwami owadów, ochotkowatych i tubifexem. Ryby można przyzwyczaić do pobierania pokarmów sztucznych w postaci płatków. Niezbędny jest dodatek pokarmu roślinnego, najlepiej na bazie spiruliny.
ROZMNAŻANIE:
Ikra składana na płaskich powierzchniach tj. dużych liściach lub kamieniach. Samica oczyszcza miejsce do złożenia ikry, a następnie broni jej aż do wylęgu. Wylęg następuje po około 48 godzinach. Należy karmić  larwami solowca.

Fot. Aqualog