Świecik kongijski (kongolański) – Phenacogrammus interruptus
Wrażliwa na zanieczyszczenia i zabrudzenia wody. Wymaga mocnego napowietrzenia i dobrej filtracji wody. Woda miękka. Ze względu na dużą ruchliwość, ryba ta powinna przebywać w dużym zbiorniku. Najlepiej prezentuje się trzymana w stadzie. Lubi jasne oświetlenie i przejrzystą wodę. Akwarium powinno być szczelnie przykryte, ponieważ ryby mogą inaczej z niego wyskakiwać. Dekoracje z korzeni i kamieni. Zalecana jest częściowo gęsta obsada roślin w których ryby mogą się schować.
POCHODZENIE:
Afryka – dorzecze Konga
WIELKOŚĆ:
Samiec dorasta do 12 cm, samica do 8 cm.
DYMORFIZM:
Samce posiadają wydłużone środkowe promienie płetwy ogonowej. Również płetwa grzbietowa samca jest wyraźnie dłuższa. Samce są też większe od samic i smuklejsze. Samice pełniejsze.
ZACHOWANIE:
Żywa, towarzyska, stadna ryba. Odpowiednia do wielogatunkowego akwarium. Należy trzymać ją w większym stadzie, w którym czuje się najlepiej oraz pokazuje swoje całe piękno.
TEMPERATURA:
25-26°C
WODA: Woda powinna być wydajnie filtrowana oraz napowietrzana. pH 6,0-6,5 ; twardość 5-10°dGH.
POKARM:
Żywy i suchy z dodatkiem roślinnego. Gatunek wszystkożerny i nie ma problemów z przyzwyczajeniem go do pokarmów sztucznych. Ryby jednak są dość płochliwe podczas pobierania pokarmu i należy zapewnić im spokój.
ROZMNAŻANIE:
Do tarła należy przeznaczyć młode i dobrze odżywione ryby, najlepiej w stadzie z przewagą samców. Woda powinna być lekko kwaśna o pH 6,5 i miękka 2-3°dGH, temperatura około 27°C. Zbiornik tarliskowy powinien być obszerny, o pojemności minimum 100 litrów. Dobrze jest zastosować ruszt ikrowy lub obłożyć dno dużą ilością mchu, ponieważ ryby zjadają złożoną ikrę. Ikra, po grupowym tarle, składana w toni wodnej i opada na dno. Jedna samica składa do 300 ziaren ikry podczas jednego tarła. Po udanym tarle dorosłe ryby należy odłowić. Młode wykluwają się po około 6-7 dniach. Po kolejnej dobie zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy z początku pierwotniakami i larwami solowca oraz pylistą suchą paszą. Podchów łatwy i odpowiednio karmione młode szybko rosną.
SYNONIMY:
Świecik kongolański
Alestopetersius interruptus Boulenger, 1899
Hemigrammalestes interruptus Boulenger, 1899
Micralestes interruptus Boulenger, 1899