Stojaczek punktowany – Chilodus punctatus
Wymaga zbiornika o długości najmniej 50 cm. Podłoże żwirowate lub piaszczyste. Kryjówki z korzeni, roślin, łupin orzecha kokosowego. Rybom należy zapewnić dużą ilość miejsca do pływania.
POCHODZENIE:
Dorzecze Amazonki: górn bieg Orinoko i rzeki Wyżyny Gujańskiej.
WIELKOŚĆ:
7-9 cm
ZACHOWANIE:
Spokojna, łagodna ryba. W stanie spoczynku ryba przybiera pozycję pionową lub ukośnie z głową skierowaną w dół. Najlepiej czuje się w stadzie minimum 8 egzemplarzy.
DYMORFIZM:
Raczej trudno rozpoznawalny. Samice są pełniejsze, co uwidacznia się w okresie tarła.
TEMPERATURA:
22-28°C
WODA:
pH 6,0-7,5 ; woda średnio miękka do bardzo miękkiej. Powinna być raz w tygodniu podmieniana w ilości 25%-30% objętości.
POKARM:
Wszystkożerna. Najchętniej przyjmuje larwy owadów, jednak pokarmy suche są również chętnie przyjmowane. Dietę należy uzupełniać pokarmami roślinnymi np. w płatkach.
ROZMNAŻANIE:
W okresie tarła u samca i samicy znika kropkowany wzór na ciele i pojawia się ciemna plama na przedniej części ciała. Zbiornik tarliskowy nie musi być duży. Wystarczy około 30 litrowy. woda powinna być miękka i lekko kwaśna. Temperatura 25-30°C. Zalecany 25cm poziom wody. Ikra rozsiewana jest po podłożu i może być zjadana przez tarlaki. Dlatego należy zastosować tzw. ruszt ikrowy, najlepiej przykryty drobno pierzastymi roślinami, w celu zabezpieczenia ziaren. Tarło trwa zazwyczaj kilka godzin w ciągu których samica składa około 200-300 ziaren ikry o wielkości 1,3-1,5mm. P tarle rodziców należy odłowić. Larwy wykluwają się po około 3-7 dniach. Wylęg trwa tym dłużej im niższa temperatura wody w akwarium. Larwy przez około 6 dni wykorzystują zawartość woreczka żółciowego. Po tym czasie należy je dokarmiać kilka razy dziennie. Młode należy karmić najdrobniejszym planktonem i larwami solowca.